Americká internetová společnost Meta Platforms, která provozuje sociální sítě Facebook a Instagram, spustí placenou službu. Ta uživatelům umožní nechat si u svých účtů ověřit totožnost. V příštím týdnu začne služba fungovat v Austrálii a na Novém Zélandu. V neděli to oznámil šéf společnosti Mark Zuckerberg.

Služba Meta Verified umožní uživatelům ověřit si svůj účet pomocí průkazu totožnosti, získat modrý odznak, dodatečnou ochranu proti účtům vydávajícím se za ně a přímý přístup k zákaznické podpoře, přiblížil Zuckerberg. „Nová funkce znamená zvýšení autentičnosti a bezpečnosti napříč našimi službami,“ napsal v prohlášení zveřejněném na svém facebookovém účtu.

Cena služby bude začínat na 11,99 dolaru (zhruba 265 korun) měsíčně na internetu a na 14,99 dolaru (zhruba 330 korun) na zařízeních s operačním systémem iOS společnosti Apple. Podle Zuckerberga nedojde k žádným změnám u již ověřených účtů na Facebooku a Instagramu. Službu budou moci využít pouze lidé starší 18 let a zatím nebude k dispozici pro firemní účty.

K podobnému kroku přistoupila už loni také sociální síť Twitter, kterou vlastní šéf automobilky Tesla Elon Musk. Díky službě Twitter Blue uživatelé mohou získat modrou ikonu a přístup ke speciálním funkcím. Služba stojí osm dolarů (zhruba 185 korun) měsíčně, pro uživatele zařízení firmy Apple však poplatek činí 11 dolarů (asi 254 korun) měsíčně, napsala stanice BBC.

Modrá ikona na Twitteru dříve sloužila k potvrzení autenticity účtů známých novinářů, komentátorů, politiků a dalších veřejných osobností. Síť tyto ikony poskytovala zdarma na základě vlastního rozhodnutí.