Češi kvůli rok trvající pandemii koronaviru hromadí peníze na svých účtech. Podle odhadů České národní banky (ČNB) má střední třída v úsporách o 120 miliard korun více, než by měla za standardní situace. Očekává se proto, že po skončení pandemie čeká Česko nákupní mejdan. To však podle ekonoma Lukáše Kovandy bude mít za následek citelné zdražování.

Češi hromadí peníze ze dvou důvodů. „Zaprvé, kvůli zavření obchodů, restaurací či omezené možnosti cestování nemají pořádně kde a za co všechny své úspory utratit. Zadruhé, obávají se zhoršení své vlastní finanční situace, zejména pak vyhazovu ze zaměstnání,” vysvětlil hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda.

Až pandemie odezní, začnou Češi ve velkém utrácet, předpokládá Česká národní banka. Díky postupující vakcinaci u nás i v zahraničí může tato situace nastat už později na jaře, nejpozději ve druhé polovině letošního roku.

„Celou ekonomiku to řádně nakopne. To proto, že lidé budou po dlouhých měsících izolace natěšení na setkávání se s přáteli, nakupování v kamenných obchodech či na návštěvy nyní uzavřených fitness center, kaváren, kin či divadel,” prozradil Kovanda. „Po otevření ekonomiky se také zmírní jejich obava ze zhoršení vlastní finanční situace, protože rychle uvidí, že hospodářství zase „šlape“, takže i riziko jejich vyhazovu klesne,” doplnil.

K již zmíněným 120 miliardám korun se podle ČNB přidá dalších 80 miliard. A to díky zrušení superhrubé mzdy, které platí od letoška a znamená snížení daně ze mzdy pro miliony zaměstnanců.

„Dohromady tedy podle centrální banky bude mít po otevření ekonomiky česká střední třída k dispozici 200 miliard korun z odložených nákupů,” uvedl ekonom s tím, že lidé tyto peníze začnou utrácet, což způsobí růst ekonomiky.

Podle Kovandy to však může způsobit citelné zdražování – tedy inflaci – a ještě umocnit očekávanou mánii po otevření ekonomiky. „Kdo totiž bude v obchodech po otevření ekonomiky co nejdříve, ještě bude nakupovat za ceny akčních nabídek, sloužících jako lákadlo k návratu k nákupu v kamenných obchodech, či bude nakupovat obecně za nižší, inflačně ještě nezvýšené ceny,” vysvětlil ekonom. „A možná dojde i nějakou tu facku či tahanici o poslední kus akčně nabízeného zboží,” doplnil v nadsázce Kovanda.