Pošta začala od čtvrtku doručovat balíčky s rouškami úplně zadarmo. Pokud dodržíte určité podmínky, nebudete muset platit poštovné. Firma zároveň prosí, aby lidé roušky věnovali i svým pošťákům a pošťačkám, kteří jich mají nedostatek.

Celá společnost se potýká s nedostatkem roušek. Lidé je šijí doma a solidárně nabízí těm, kteří je potřebují. Odpuštění poštovného je to nejmenší, jak teď můžeme pomoci,“ vysvětlil generální ředitel České pošty Roman Knap.

NÁVOD
Zásilka s rouškami musí mít tyto parametry:

 • musí být v průhledném obalu,
 • musí být označena poznámkou „ROUŠKY“,
 • adresa adresáta i poznámka musí být na zásilce umístěny a připevněny tak, aby byly čitelné a umožňovaly běžnou manipulaci se zásilkou po celou dobu přepravy (např. samolepící štítek),
 • pokud bude mít zásilka rozměry: délka nejvýše 35,3 cm, šířka nejvýše 25 cm a tloušťka nejvýše 2 cm, bude možné zásilku vložit do běžné domovní schránky,
 • maximální rozměry zásilky mohou být: délka nejvýše 240 cm a součet všech jejích tří rozměrů nesmí přesahovat 300 cm,
 • zásilka musí být podána na přepážce pošty, nikoli vhozena do poštovní schránky.

  Facebook / Česká pošta Balíček s rouškami

  S ohledem na současný maximální důraz na minimální kontakt mezi obyvatelstvem budou zásilky zasílány jako obyčejné zásilky, které je možné doručit vložením do domovní schránky (rozměry maximálně 35,3 x 25 x 2 cm) nebo doručením bez nutnosti stvrzení převzetí zásilky,“ upozorňuje mluvčí státního podniku Matyáš Vitík.

  Někteří lidé tuto službu pochopili tak, že pošta rozdává na svých pobočkách ochranné roušky zadarmo. „Tato informace neznamená, že by Česká pošta rozdávala roušky veřejnosti. Pošta pouze zdarma přepraví roušky mezi odesílatelem a adresátem,“ dodal Vitík, který zároveň prosí veřejnost, aby roušky věnovali i svým pošťákům a pošťačkám, kteří jich mají velký nedostatek.