Zdá se, že miliardář Bill Gates by hravě strčil do kapsy kdejakou kartářku. Ve své knize, která vyšla už před více než dvaceti lety, totiž předpověděl hned několik věcí, které se tehdy jevily jako odvážné. Dnes jsou však běžnou součástí našeho života. Spoluzakladatel Microsoftu později také varoval, že svět zasáhne pandemie.

Gates před příchodem pandemie způsobené respiračním virem varoval ve svém projevu už v roce 2015. Miliardář však dokázal předpovědět budoucnost už mnohem dříve. V jeho knize Business @ The Speed ​​of Thought“ z roku 1999 se objevuje několik technologických novinek, bez kterých si dnes nedokážeme představit běžný den. Tehdy však působily jako science fiction, připomíná web deníku Daily Express.

Miliardář v knize předpovídá například to, že lidé budou platit své účty přes internet a stejně tak budou s bankami komunikovat online. Gates rovněž předpověděl vznik technologií pro chytrou domácnost. „Budou existovat osobní společníci. Budou inteligentně spojovat a synchronizovat vaše zařízení, ať už jsou doma nebo v kanceláři,napsal ve své knize před více než 20 lety.

Mnoho domácností má dnes ve svých domech nainstalováno inteligentní zabezpečení. „Videokamery, které vás informují o návštěvách, když nejste doma, se stanou úplně běžnou záležitostí, napsal Gates v době, kdy existovaly pouze bezpečnostní kamery.

Využití moderních technologií předpověděl také pro reklamní trh. „Zařízení budou využívat inteligentní reklamu. Budou znát vaše nákupní chování a budou zobrazovat reklamy přizpůsobené vašim preferencím,“ objevuje se v knize. Gates v ní dále zmiňuje například cenové srovnávače nebo webové stránky, na kterých budeme moci diskutovat s rodinou nebo příteli. Vzhledem k talentu Billa Gatese správně odhadovat vývoj v budoucnosti není divu, že spoluzakladatel Microsoftu patří mezi nejbohatší lidi světa.

V rozhovoru s vědcem Derekem Mullerem miliardář prohlásil, že vidí dvě rizika, kvůli kterým má obavy z budoucnosti. Následky by podle něj mohly být ještě závažnější než současná pandemie. „Jedním z nich je změna klimatu. Každoroční počet obětí může být ještě větší než to, co zažíváme v této pandemii,“ vysvětloval. Gates přitom na klimatickou změnu a její možné důsledky opakovaně a dlouhodobě upozorňuje.

Další globální katastrofou pak podle Gatese může být bioterorismus. „Když někdo bude chtít škodit, mohl by připravit virus, který bude mít mnohem větší dopad než přirozeně způsobené epidemie, jako je ta současná,“ dodal.