Změna operátora byla dlouhou dobu pro mnoho lidí noční můrou. Kvůli komplikacím s ukončením smlouvy to někteří raději předčasně vzdali. Dnes ale žádné obavy nejsou na místě. Už téměř rok totiž platí nová pravidla, která tento proces značně zjednodušila. 

Smlouvu se svým operátorem můžete ukončit a přenést telefonní číslo k jinému velmi jednoduše. Stačí, když zavoláte na infolinku nebo navštívíte prodejnu operátora, ke kterému chcete přejít. Tam už za vás vše potřebné vyřídí. 

Ke změně vám postačí pouze znát současné telefonní číslo a čtyřmístný ověřovací kód účastníka (OKU). To vám sdělí váš stávající operátor. Nezapomeňte si připravit občanku kvůli kontrole osobních údajů.

Termín přenesení čísla k novému operátorovi si můžete zvolit sami. Výhodné je však vybrat pozdější datum, můžete totiž ještě získat zajímavou nabídku. „Zvolit si pozdější den přenesení čísla může být výhodné, pokud kalkulujete i s nabídkou od stávajícího operátora. Žádný podnikatel není lhostejný k tomu, že ho opouštějí zákazníci, a má tak zejména pro tarifní klienty připraveny takzvané retenční nabídky. Pokud takovou nabídku dostanete včas a je pro vás zajímavá, nemusíte přenos čísla dokončit a zůstanete za nově vyjednaných podmínek u svého stávajícího operátora,“ radí ředitelka spotřebitelské organizace dTest Eduarda Hekšová.

„Jen je potřeba myslet na to, co jste podepsali novému operátorovi. Tedy zda mu nebudete muset zaplatit úhradu za předčasné ukončení smlouvy, pokud jste si ji sjednali na dobu určitou,“ upozorňuje Hekšová. 

Pokud se však rozhodnete nabídku od vašeho starého operátora nevyužít, současně s přenesením čísla se ukončí původní smlouva. A to i v případě, že byla uzavřena na dobu určitou, která ještě neuplynula. „Pokud tak učiníte do tří měsíců od jejího uzavření, zaplatíte stávajícímu operátorovi pět procent ze zbývajícího závazku do konce trvání smlouvy. Trvá-li smlouva déle než tři měsíce, nemusíte operátorovi zaplatit nic,“ doplnila ředitelka dTestu.

Pokud však máte od původního operátora například zvýhodněný mobilní telefon, je třeba být opatrný. Ten totiž pravděpodobně budete muset doplatit.