U obézních lidí hrozí daleko větší riziko, že podlehnou nákaze koronavirem. Podle expertů jsou po starých lidem tou vůbec nejohroženější skupinou a měli by dostat přednost při očkování. Ze statistik vyplývá, že v zemích, kde má více než polovina lidí nadváhu, je úmrtnost na covid-19 nejvyšší.

Nejvíc obětí souvisejících s onemocněním covid-19 se potvrdilo v zemích, kde více než 50 % obyvatel trpí nadváhou. Vyplývá to z nejnovější zprávy Světové federace pro obezitu, informuje The Guardian. Apeluje na to, aby obézní lidé byli očkování přednostně, a zároveň vyzývá státy, aby proti obezitě bojovaly.

Z celkového počtu 2,5 milionů obětí na koronavirus jich 2,2 milionů pocházelo ze zemí, kde většina lidí trpí nadváhou. Nejhůře je na tom při přepočtu mrtvých na 100 tisíc obyvatel Belgie, následuje Slovinsko a Velká Británie.

Vůbec dobře si v tomto ohledu nevede ani Česko, kterému patří čtvrté místo. Nadváhou u nás trpí přes 62 % populace. Naopak nejnižší míru úmrtnosti má Vietnam, který je státem s druhým nejnižším počtem lidí s nadváhou na světě.

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace Tedros Adhanom Ghebreyesus vyzval, aby státy začaly problém obezity a s ní související zdravotní potíže okamžitě řešit. „Spojitost mezi obezitou a úmrtností na covid-19 je velmi jasná a závažná. Investice do veřejného zdraví jsou jedním z nejlepších způsobů, jak vybudovat odolnost zdravotních systémů po pandemii. Žádáme všechny země, aby tohoto okamžiku využily,“ popsal Ghebreyesus.