Španělští zákonodárci schválili takzvanou „menstruační dovolenou“, kterou mohou čerpat ženy trpící bolestivou menstruací. V práci tak budou mít nárok na tři až pět dní volna, informoval web Euronews. Jedná se o první evropskou zemi, která se k podobnému kroku uchýlila. Někteří však rozhodnutí kritizují.

Volno nebude proplácet zaměstnavatel, ale stát pomocí systému sociálního pojištění. Ženy nicméně budou potřebovat potvrzení od lékaře, že trpí bolestivou menstruací. Ta může mít několik projevů. Od silných křečí, bolestí hlavy až po nevolnost a zvracení.

Konkrétně zákon stanovuje právo na třídenní dovolenou pod lékařským dohledem s možností prodloužení na pět dní pro osoby se zdravotními komplikacemi, jaké je silná bolest, křeče, nevolnost, závratě a zvracení, kterými ženy trpí při každém cyklu. Podle gynekologicko-porodnické společnosti trpí podobnými obtížemi asi třetina žen, které menstruují.

I přesto, že v Evropě jde o první podobný zákon, ve světě už podobné „dovolené“ existují. Zavedeny jsou například v Japonsku, Indonésii nebo Zambii.

Zákon však rozhádal vládnoucí socialisty, někteří členové strany pro novelu nehlasovali. Obávají se totiž dopadu na ženy, napsal web Politico. „Z dlouhodobého hlediska to může být další handicap, které mají ženy při hledání práce,“ přidala se ke kritice například také zástupkyně tajemníka španělského odborového svazu Cristina Antoñanzasová.

„Protože všichni více, že se nás v mnoha případech psali, zda budeme být matkami, tedy něco, na co se ptát nesmějí a na co se mužů nikdo neptá. Bude dalším krokem otázka, zda máme menstruační bolesti?“ dodala.

Naopak feministky schválení zákona oslavují. Například španělská ministryně pro rovnost Irene Monterová, která se sama otevřeně označuje za feministku, jej popsala jako historický den v oblasti lidských práv. „Den, kdy ženy chodily do práce v bolestech, skončil,“ vzkázala.