Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) ještě před pár dny zvažoval, že vládě navrhne zmírnění protiepidemických opatření. Jednou z možností bylo, že na některých místech budeme moci vyměnit respirátory za běžné roušky. Nakonec je ale vše jinak.

„Na posledních datech vidíme, že počty nových případů přestaly klesat, stagnují nebo se zhoršují. Týká se to Prahy a také evidujeme vyšší záchyty ve školách. Jsme proto velmi obezřetní. Vyčkáme se změnami dalšího vývoje,“ oznámil ve čtvrtek odpoledne šéf resortu zdravotnictví Adam Vojtěch na svém twitterovém účtu.

Plánovaná výměna respirátoru za roušky tak podle něj nehrozí. „S ohledem na aktuální vývoj epidemické situace jsme se rozhodli zatím nepřistoupit k nahrazení respirátorů chirurgickými rouškami ve vnitřních prostorách. Respirátory tedy zůstanou,“ uvedl Vojtěch.

Ještě v pondělí přitom ministr zdravotnictví tvrdil, že příští týden vládě navrhne, aby lidé mohli od 1. července ve veřejné dopravě nosit nejen respirátory, ale také chirurgické roušky. „Myslím, že si to můžeme dovolit,“ prohlásil po jednání vlády Vojtěch. Změna se podle něj měla týkat například také obchodů.

V Česku se však začala šířit mnohem nebezpečnější mutace koronaviru zvaná delta. Například pražští hygienici ve čtvrtek varovali, že se v hlavním městě zastavil trend klesajícího počtu nových případů nákazy covidem-19. Čísla podle nich naopak začala opět zvolna stoupat. Žádají proto na občany, aby dodržovali platná opatření a nechali se očkovat.

V posledních třech týdnech má Hygienická stanice hlavního města Prahy hlášeno osm potvrzených variant koronaviru, v jednom případě se jednalo o variantu gama (dříve brazilskou), sedm dalších onemocnění bylo způsobeno variantou delta (dříve indickou),“ prohlásil mluvčí hygieniků Zbyněk Boublík.