Italské úřady zabavily jachtu za 578 milionů dolarů, tedy zhruba 13 miliard korun, patřící ruskému oligarchovi Andreji Melničenkovi. S odvoláním na italskou policii o tom informovala stanice CNN. Jde o uplatnění sankcí Evropské unie proti Rusku za invazi na Ukrajinu.

Sailing Yacht A, jak zní název jachty, navrhl Philippe Starck a vyrobila ji společnost Nobiskrug v německém městě Kiel. Jde o největší soukromou motorovou jachtu na světě s podporou plachet. Kotvila v italském severovýchodním přístavním městě Terst.

Jachta na délku měří 143 metrů a stěžně dosahují výšky až 91 metrů. V jednom ze stěžňů je dokonce pokoj pro hosty, loď má na palubě také heliport. V podpalubí je pak největší zahnuté tvrzené sklo na světě, které je odlité z jednoho kusu. Slouží pro pozorování podmořského světa.

Jachta ruského oligarchy Andreje Melničenka | VIDEO: YouTube

Melničenko, uhelný a hnojivový magnát, byl tento týden sankcionován Evropskou unií společně s více než stovkou dalších ruských osobností včetně zákonodárců, oligarchů a jejich blízkých kruhů, napsala agentura Reuters.

Již zmíněná Itálie zkonfiskovala luxusní jachty nebo vily dalších ruských oligarchů blízkých Vladimiru Putinovi za miliardy korun. Ruští miliardáři si užívali luxusu na Sardinii, pobřeží Ligurského moře nebo u Komského jezera. Itálie chce těmito kroky přispět k tlaku na ruského diktátora, aby ustoupil ve válce na Ukrajině.

„Vladimir Putin nechává všechny své peníze u oligarchů,“ popsal William Browder, finančník a bojovník za lidská práva, který se narodil ve Spojených státech a nyní bydlí v Londýně. V minulosti byl velkým investorem právě v Rusku, na konci předminulého desetiletí se však dostal do konfliktu s tamní vládou.

„Je to velmi účinná psychologická válka, začít se zmocňovat jachet. Myslím si, že to je pro oligarchy i Vladimira Putina demoralizující,“ dodal.