Naprosto neuvěřitelný příklad lidské hlouposti se odehrál před pětatřiceti lety v tehdejším Sovětském svazu. Po nepochopitelném jednání pilota při pádu letadla zcela zbytečně zahynuly desítky cestujících. Komunistická tajná služba KGB držela celou událost léta pod pokličkou. Dařilo se jí to až do doby, než na veřejnost vyplavaly fotografie vraku.

Kapitán letu 6502 sovětského Aeroflotu Alexandr Vasilievič Klyuev vzlétl 20. října 1986 se strojem Tupolev Tu-134A z letiště ve Sverdlovsku, dnešního Jekatěrinburgu. S 87 cestujícími a sedmičlennou posádkou měl namířeno do Grozného v Čečensku s mezipřistáním v Samaře.

Klyuev se těsně před přistáním vsadil s prvním důstojníkem, že dokáže s letounem přisát naslepo a k navedení na zem použije jen vybavení letadla. Kapitán nařídil zatáhnout závěsy přes čelní sklo tak, aby nic neviděl. To vše, když byli čtyři sta metrů nad zemí.

Veškeré systémy doslova křičely, upozorňovaly posádku o případném nebezpečí. Kapitán je ale všechny ignoroval, stejně jako neuposlechl řízení letového provozu a namířil si to přímo k zemi, připomíná chvíle před tragédií deník The Sun.

Letadlo následně narazilo do země, převrátilo se na záda a vzplálo. Na místě vyhaslo 63 lidských životů, dalších sedm cestujících pak zemřelo v nemocnici.

Druhý pilot se snažil ještě sám snažil některé cestující zachránit, sám nakonec zemřel na selhání srdce při převozu do nemocnice. O rok později, v červnu 1987, byl kapitán Klyuev odsouzen na patnáct let odnětí svobody za porušení všech pravidel, které měl dodržovat. Propuštěn však byl už po šesti letech.