Dlouhé zimní večery a blížící se svátky jsou ideální příležitostí na seriálový maratón. Proč se ale nevrátit o několik let zpět a nezavzpomínat na nesmrtelné klasiky, při kterých jste jako děti dokázali sedět celé hodiny? Nejlepší sitkomy devadesátých let vás přesvědčí, že zejména díky skvělému humoru dokážou zaujmout i po více než dekádě. Určitě nezklamou ani ty, kteří v době jejich vzniku ještě ani nebyli na světě.

PŘÁTELÉ

Sitcom o skupině kamarádu, kteří si ve svých nejlepších letech užívají bouřlivý život v New Yorku, zná snad úplně každý. Obrovský hit odstartoval kariéru všem hercům, kteří se objevili v hlavních rolích. Komu by se dnes nevybavila například Jennifer Aniston nebo Courteney Cox. Seriál bavil miliony diváků po celém světě od první epizody v roce 1994 až do úplného konce o deset let později. Vysílal se ve více než sto zemích, získal sedm cen EmmyZlatý glóbus, dvě ceny SAG a šestapadesát dalších ocenění.

KROK ZA KROKEM

Kdo by tenhle příběh neznal. Rozvedená matka tří dětí Carol v podání Suzanne Somers si vezme ovdovělého otce Franka, který má rovněž tři potomky z předchozího manželství. V roli seriálové hlavy rodiny zazářil herec Patrick Duffy. Příběh se odehrává ve wisconsinském Port Washingtonu a celý děj se točí okolo domu plného několika generací, které častokrát nedokáži najít společnou řeč. Sitcom má zároveň výchovný charakter, v průběhu sedmi sérií ukazuje, jak se dá postupně z dvou rodin udělat jedna. A to krok za krokem. 

Bickley-Warren Productions

Krok za krokem (1991-1998) | FOTO: Bickley-Warren Productions / se souhlasem

ŽENATÝ SE ZÁVAZKY

Tento sitcom vznikl jako satirická parodie na rodinné seriály jako například již zmíněný Krok za krokem. Vypráví příběh muže ve středním věku jménem Al Bunda, na střední škole slavného hráče amerického fotbalu, dnes chudého prodavače bot. Má velmi atraktivní, ale lenivou a hloupou manželku Peggy, která z něj vycucává energii i peníze. Společně mají dvě děti. Dcera Kelly je atraktivní, promiskuitní a hloupá blondýnka. Jjich syn Bud je naopak chytrý, ale neoblíbený a neustále se pokouší sbalit všechny dívky kolem. Bundovi mají ještě snobské sousedy Steva a Marcy, kteří je dovádí k nepříčetnosti.

Embassy Television

Ženatý se závazky (1987-1997) | FOTO: Embassy Television / se souhlasem

FRASIER

Úspěšná situační komedie v hlavní roli s Kelsey Grammerem jako doktorem Frasierem Cranem je sázka na jistotu. Rozhlasový psychiatr žije se svým otcem v Seattlu. Jejich spolubydlení je však občas náročnější, než by se mohlo na první pohled zdát. Natočeno bylo 11 sérií, která mají více než 200 epizod. Od roku 1994, kdy se seriál začal vysílat, do roku 2004, kdy na televizních obrazovkách skončil, byl herec Kelsey Grammer desetkrát nominován na cenu Emmy, čtyřikrát ji získal. Frasier se do historie nepochybně zapíše jako jeden z nejlepších seriálů všech dob.

Grub Street Productions

Frasier (1993-2004) | FOTO: Grub Street Productions / se souhlasem

FRESH PRINCE

Titulní píseň k seriálu je možná populárnější než samotný sitcom. V něm tehdy začínající herec Will Smith podává fantastický výkon v podání chudého mladíka, kterého matka pošle bydlet k tetě, strýčkovi a bratrancům do jejich luxusního sídla v jedné z nejdražších čtvrtí Los Angeles Bel-air. Ve snobské rodině působí jako rušivý element a čím dál víc si uvědomuje, jak hodně se jeho životní styl liší od toho jeho. Seriál byl díky své popularitě nominován na cenu Emmy.

NBC Productions

Fresh Prince (1990-1996) | FOTO: NBC Productions / se souhlasem

RAYMONDA MÁ KAŽDÝ RÁD

Seriál se celých devět řad točí kolem Raymonda Barona a jeho bláznivé rodiny žijící na Long Islandu. Se svou manželkou Debrou mají tři děti a nesnesitelné rodiče. Scenáristé ve velkém využívali sarkasmus a suchý smysl pro humor. Sitcom se pod kůži dostal diváků zejména díky reálnému ztvárnění životních situací, které pravidelně zažívá většina z nás v běžném životě.

Talk Productions

Raymonda má každý rád (1996-2005) | FOTO: Talk Productions / se souhlasem

PLNÝ DŮM

Jeden z ikonických komediálních seriálů osmdesátých a devadesátých let sleduje život rodiny v čele s Dannym Tannerem, který po smrti manželky sám vychovává své tři dcery – DJ, Stephanie a Michelle. Pomoc mu ale nabídnou strýčci Jesse, který si hraje na rockera a Joey, zábavný komediant. Jak už je zvykem, sitcom rozebírá i důležitá témata, kterými chce divákům promluvit do duše. V tomto případě jde zejména o dospívání.

Jeff Franklin Productions

Plný dům (1987-1995) | FOTO: Jeff Franklin Productions / se souhlasem

SHOW JERRYHO SEINFELDA

Tuto show z devadesátých let milují lidé dodnes. Americký komik a herec Jerry Seinfeld hraje v tomto seriálů televizní verzi sebe samého. Po jeho boku vystupují v příběhu ještě jeho tři cyničtí přátelé a společně se umí zasmát úplně obyčejným i absurdním věcem. Populární sitcom má devět sezón a jeho reprízy se vysílají v různých koutech světa dodnes. Poslední díl patřil dokonce k jednomu z nejsledovanějších finále seriálu v historii.

West-Shapiro

Seinfeld (1989-1998) | FOTO: West-Shapiro / se souhlasem

JSEM DO TEBE BLÁZEN

Tvůrce dokumentárních filmů Paul Reise a specialistka na PR Helen Hunt hrají v tomto komediálním seriálu ambiciózní manželský pár z New Yorku, který řeší své každodenní starosti po svém. Sitcom představuje upřímný pohled na vztahy, ale i na těžké životní události, jakým se ostatní seriály vyhýbají. Právě to ho dělá jedinečným.

Comedy Dynamics

Jsem do tebe blázen (1992-2019) | FOTO: Comedy Dynamics / se souhlasem

COMEBACK

I když tento komediální seriál rozhodně není z devadesátých let, rozhodně se dá zařadit mezi televizní klasiku. První díl tohoto jedinečného českého sitcomu z produkce televize Nova byl odvysílán v roce 2008. Diváky si získal zejména postavou Ozzáka v podání herce Martina Dejdara. Na každém díle pracoval scenáristický tým pod vedením producenta Tomáše Baldýnského, jehož členy byli jak profesionální scenáristé, tak například bloggeři. 

TV Nova

Comeback (2008-2011) | FOTO: TV Nova / se souhlasem