Smrt blízkého člověka je něco, s čím se nedá jen tak lehce vyrovnat. Bolestivým obdobím momentálně procházejí i nejbližší legendárního zpěváka Miroslava Žbirky (†69), který nás náhle opustil na začátku listopadu. Jeho syn David (27) nyní prozradil, jaký je pro něj život bez milovaného otce.

„Nikdo mě v životě neinspiroval více než on. Skutečná legenda v každém významu tohoto slova. Nedokážu slovy popsat, jak moc mi bude chybět.“ I takovými slovy vzdal na sociální síti David hold svému otci krátce po jeho smrti. Odchod hudební legendy tehdy zasáhla celé Česko i zpěvákovo rodné Slovensko.

Těžké chvíle ale zažívají hlavně zpěvákovi nejbližší, mezi nimiž je pochopitelně i jeho syn. „Každou chvíli beru do ruky telefon, protože mám chuť tátovi něco říct. A potom mi dojde, že neznám jeho aktuální číslo,“ přiznal David Žbirka v rozhovoru pro magazín Reportér.

Jeho život se po smrti otce prý dost změnil. „Uvědomuju si to třeba v situacích, kdy objevím dobrou muziku, vyjde zajímavá deska nebo mě zaujme hudební dokument. ‘Zavolám tátovi a řeknu mu o tom,‘ napadá mě automaticky. Načež mi dojde, že neznám jeho aktuální číslo,“ pronesl sedmadvacetiletý David slova, ze kterých mrazí.

Zároveň prozradil, že se jeho otec skvěle orientoval v hudbě. A to i tehdy, když přišla řeč na současné interprety. „Táta sice celý život poslouchal Beatles a rád o nich mluvil, ale rozhodně nezamrzl v šedesátých letech,“ přiznal syn Miroslava Žbirky.

„Když jsem vyrůstal, tvořil cédéčka s vlastními výběry písní, které považoval za zásadní v každé dekádě od padesátých do devadesátých let, a tyhle výběry nám pouštěl v autě, protože to považoval za základní vzdělání,“ vzpomíná David v rozhovoru.

Mladý Žbirka vystudoval filmovou a televizní produkci v Londýně, kde také žije. Od dětství hraje na bicí, v posledních letech začal také zpívat. Meky tak musel být na svého syna nepochybně hrdý. Snad ještě pyšnější musel být, když v roce 2019 vyrazil se skupinami Dope Lemon a Greta Van Fleet na turné po Austrálii.