Ukrajina se v průběhu války rozpoutané Ruskem stala testovacím místem pro moderní technologie. Od mobilních aplikací až po satelitní komunikační systémy. Po návštěvě Ukrajiny to v projevu k novinářům řekl bývalý generální ředitel Google Eric Schmidt, který je nyní poradcem americké vlády pro umělou inteligenci.

Schmidt po návštěvě Ukrajiny prohlásil, že civilní technologický sektor sehrál na začátku války rozhodující roli při obraně Kyjeva. „Ukrajinci během jednoho dne zorganizovali schůzi parlamentu, změnili příslušný zákon a přenesli všechny své údaje z vládních serverů v Kyjevě do cloudu,“ připomenul bývalý šéf Google.

Dalším rozhodujícím faktorem byly podle něj kroky amerického podnikatele Elona Muska, který napadené Ukrajině poskytl přístup k satelitnímu komunikačnímu systému Starlink, čímž ochránil obyvatele i ukrajinskou armádu před útoky hackerů napojených na Rusko. Ukrajina zároveň dostala asi 20 tisíc setů související techniky, která mimo jiné pomohla ukrajinským silám získávat souřadnice ruských vojenských cílů. „Elon Musk je v tomto ohledu opravdu hrdina,“ konstatoval v pondělí Schmidt.

Významnou roli v konfliktu podle něj sehrály také mobilní aplikace. Objasnil například, že do oblíbené aplikace DIJA (Deržava i ja, v překladu Stát a já, pozn. red.) sloužící občanům Ukrajina pro svou identifikaci a komunikaci s veřejnou správou přibyla funkce Electronic Enemy. Ta umožňuje hlásit škody způsobené odstřelováním nebo informace o pohybu ruských jednotek. 

Švýcarský aplikace pro zabezpečenou komunikaci Threema zase podle Schmidta umožnila svým uživatelům posílat informace ukrajinské armádě bez toho, aby odhalili svou identitu. Takových zpráv pak měla dostat denně několik tisíc, prozradil bývalý šéf Google.