Dílo, které neexistuje, vzduch, neviditelná socha nebo, jak tvrdí sám autor, nehmotná prázdnota se stala předmětem prodeje na jedné z aukcí. Italský umělec Salvatore Garau (67) za ni inkasoval 15 tisíc euro, tedy zhruba 382 tisíc korun.

Garau svou sochu pojmenoval „Io Sono“, což v italštině znamená „Já jsem“. Jediným hmatatelným důkaz, který kupující dostane, je certifikát pravosti opatřený razítkem a podpisem umělce, informoval magazín Newsweek.

Podle něj se prodejní cena pohybovala nejprve mezi 6 až 9 tisíci eur, po několika nabídkách se vyšplhala až na 15 tisíc eur. Garau se brání obviněním, že jeho dílo je ničím. „Je to prázdnota. Vakuum není nic jiného než prostor plný energie. A i když jej vyprázdníme a nic v něm nezbude, tak podle Heisenbergova principu neurčitosti i nic má váhu,“ vysvětluje Garau s odkazem na fyzikální zákon.

Garau zároveň požaduje, aby pro umístění jeho díla, byly vytvořeny vhodné podmínky. Musí být vystaveno v prostoru bez žádných překážek na ploše 1,5 x 1,5 metrů. O světelných a tepelných podmínkách už se ale nezmiňuje.

Přestože je „Io Sono“ prvním Garauovým neviditelným dílem, které prodal, není to jeho první nehmotné dílo. V půlce května zveřejnil video na sociálních sítích, ve kterém prezentuje neviditelnou sochu „Buddha ve stavu kontemplace“.