Už letos by měla v areálu pražské motolské nemocnice začít výstavba Domu Ronalda McDonalda, který pomůže rodičům vážně a dlouhodobě nemocných dětí. Zajistí jim pohodlné a bezplatné ubytování a dá jim možnost být svým dětem, sourozencům nebo vnoučatům nablízku.

Každý rok jsou v České republice diagnostikovány stovky dětí s vážnou život ohrožující chorobou, v důsledku které musí být dlouhodobě hospitalizovány v nemocnicích. Ta nejlepší péče přitom často nebývá v blízkosti jejich domova. Sehnat a zaplatit ubytování v okolí nemocnic je pro rodiče nemocných dětí často nemožné.

Právě tento problém vyřeší Dům Ronalda McDonalda. Oficiální otevření domu a jeho uvedení do provozu předpokládáme před koncem roku 2021. Jeho odhadovaná cena včetně vybavení se pohybuje kolem 70 milionů korun. Stále sbíráme finance na jeho výstavbu a následný provoz. Budeme moc rádi, když nám s tímto úkolem pomůžete, vysvětlila ředitelka nadačního fondu Ivana Pešatová.

Podle jejích slov nepůjde o žádnou ubytovnu, ale o dočasný domov. Každá rodina bude mít nárok vždy na jeden soukromý pokoj a bude ho po dobu hospitalizace dítěte využívat dle svých potřeb. Pro setkávání a vzájemnou podporu rodin i personálu zde bude velká společná kuchyně s jídelnou, obývací prostor a herna pro děti. Aby se rodiny mohly starat o své každodenní potřeby, nebude chybět ani prádelna nebo úložné a skladovací prostory. O rodiny a chod celého domu se budou starat dobrovolníci a zaměstnanci nadačního fondu.

„Náš první dům bude mít kapacitu 20-24 pokojů, které splňují požadavky rodičů vycházející z jejich skutečných potřeb. Motolskou nemocnici jsme si vybrali hned z několika důvodů. Tím hlavním je ovšem fakt, že se jedná o největší zdravotnické zařízení v Česku, kam se sjíždí rodiny z celé České republiky a je zde rovněž největší onkologické a hematologické centrum pro děti,“ dodala Pešatová.


Autorem článku je Nadační fond Dům Ronalda McDonalda.

OBCHODNÍ SDĚLENÍ