Zatímco únava nebo dušnost patří mezi již známé dlouhodobé následky onemocnění covid-19, nová studie odhalila další nepříjemný problém. Podle zjištění vědců se lidé i několik měsíců po nákaze mohou potýkat s nadměrným vypadáváním vlasů.

Už starší studie odhalily, že dlouhodobé následky přetrvávají u desetiny lidí i několik měsíců po odeznění koronaviru. Tyto pacienty pak trápí únava, ztráta chuti a čichu, výjimečná však není ani nevolnost nebo bolest kloubů a svalů.

Nová studie nyní potvrdila, že pacienti, kteří prodělali těžkou formu onemocnění covid-19, se mohou v následujících měsících setkat s nadměrným vypadáváním vlasů, informoval medicínský časopis The Lancet.

Celkově se do studie zapojilo 1655 pacientů z čínského Wu-chanu. Ty z tamní nemocnice propustili po překonání onemocnění v období mezi 7. lednem a 29. březnem minulého roku.

Půl roku po ukončení hospitalizace podstoupila zmíněná skupina fyzické a krevní testy. Pacienti museli také vyplnit dotazník, který měl posoudit, zda mají po zkušenosti s covidem nějaké dlouhodobé zdravotní problémy.

Výsledky ukázaly, že u 63 procent z nich se projevila únava nebo svalová slabost. Asi 27 procent účastníků uvedlo, že mělo problémy se spánkem, 22 procent zaznamenalo padání vlasů.

Podle autorů studie však není tento problém po překonání infekce ničím neobvyklým. „Dočasná ztráta vlasů je po horečkách normální. Vysoké teploty jsou jedním z příznaků covidu,“ vysvětluje The American Academy of Dermatology Association (AAD).

Organizace dodala, že výrazné padání vlasů může člověka po covidu trápit i šest až devět měsíců. Problém může zhoršovat také stres, který mnozí lidé v souvislosti s pandemií zažívají. Odborníci proto doporučují se stresu co nejvíce vyhýbat.