Vláda na dnešním mimořádném jednání rozhodla o zmírnění opatření proti šíření nemoci covid-19. Stupeň pohotovosti v systému PES (Protiepidemický systém) se od čtvrtku v celém Česku sníží na číslo tři. Otevřít tak budou moci například obchody a restaurace, zruší se také zákaz vycházení. Na tiskové konferenci po jednání vlády to oznámil ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO).

„Vláda jednohlasně rozhodla, že Česká republika přejde ze stupně číslo čtyři do stupně číslo tři. Datum bude ve čtvrtek příštího týdne,“ informoval na tiskové konferenci ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO).

Od 3. prosince tak budou moci otevřít všechny obchody a nákupní centra. Platit ale bude omezení plochy na zákazníka, naopak zkoušené oděvy nebudou muset být v izolaci. „Bude platit pravidlo jednoho zákazníka na 15 metrů čtverečních. Zákazníci budou muset dodržovat také mezi sebou rozestupy dva metry,” vysvětlil ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) s tím, že od nadcházejícího týdne bude možné znovu prodávat bez omezení i v neděli.

Zmírnění omezení se týká také restaurací, hospod a barů. V provozu budou moci být od 06:00 do 22:00, kapacitu však budou smět naplnit pouze na 50 procent. V provozovnách pak mohou být jen usazení hosté, u jednoho stolu budou moci sedět nejvýše čtyři lidé. Stejné podmínky platí pro herny a kasina.

Seznam opatření podle jednotlivých stupňů v systému PES:

Ministerstvo zdravotnictví ČR

Tabulka PES | FOTO: Ministerstvo zdravotnictví ČR

Obnovit provoz ve čtvrtek budou moci i všechny služby, pro zaměstnance bude platit povinnost používat roušku či respirátor. Vláda nakonec nenařídila dvojitou ochranu obličeje. Otevření se týká také fitness center, zde však také platí pravidlo jednoho člověka na 15 metrů čtverečních.

Ze čtvrtiny mohou své kapacity otevřít muzea, památky mohou navštěvovat skupiny do deseti lidí. Pro kina a divadla však stále bude platit zákaz diváků. Ruší se také zákaz nočního vycházení, který až do čtvrtku bude stále platit od 23:00 do 5:00.