Vláda na svém zasedání rozhodla o znovuotevření některých obchodů, budou však platit přísná hygienická opatření. Od úterý půjde využívat také venkovní sportoviště pro individuální sporty. Kabinet rozhodl také o pomoci cestovním kancelářím. Ty budou moci odložit vrácení peněz za zrušené zájezdy.

Od úterý 7. dubna mohou otevřít sběrny a výkupny surovin, od čtvrtku 9. dubna pak také hobby markety, železářství, stavebniny nebo prodejny jízdních kol. Podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) však budou muset lidé dodržovat určitá pravidla.

Všichni zákazníci budou od čtvrtku muset být ve vzdálenosti dva metry od sebe,“ upozornil na tiskové konferenci Havlíček s tím, že výjimku budou mít pouze rodinní příslušníci a lidé, kteří potřebují pomoc někoho jiného. V prodejnách budou muset i nadále být k dispozici dezinfekční prostředky a v případě supermarketů také jednorázové rukavice.


Podle ministra rozhodla vláda o otevření těchto obchodů proto, aby mohli lidé nakupovat zboží pro práci na zahradě nebo k rekreaci. Ostatní obchody, o kterých se uvažovalo, jako obuv, prodejny kočárků a papírnictví, budeme otevírat až příští týden v úterý,“ doplnil Havlíček. 

Od úterý 7. dubna mohou lidé sportovat na venkovních sportovištích, pouze však v případě, že půjde o individuální sporty. Bude nutné zároveň dodržovat dvoumetrové odstupy. Jezdit na kole nebo běhat bude možné i bez roušky. Platí to ale pouze za předpokladu, že cyklista nebo běžec bude sám v přírodě bez dalších lidí.

Záchrana cestovních kanceláří

Vláda projednávala také situaci dovolených, které už mají lidé zaplacené. České cestovní kanceláře budou moci odložit vrácení peněz za zrušené zájezdy s plánovaným odjezdem od 20. února do 31. srpna. Namísto nich budou klientům vydávat poukazy, které jim umožní přesunout si své zájezdy na pozdější dobu. Pokud lidé poukazy do konce srpna nevyužijí, bude jim muset cestovka vrátit peníze.