Česká lékárnická komora (ČLnK) zveřejnila nové desatero rad, kterými by se lidé měli řídit při současné pandemii. Lékárníci v něm shrnují poznatky, které zdravotníci získali během ročního boje s onemocněním covid-19 a doporučují je dodržovat.

Jednoduché desatero základních zásad zveřejnila Česká lékárnická komora už před rokem. Tehdy v něm však byly obecné rady pro jakékoli období zvýšeného výskytu respiračních onemocnění. Nyní se lékárníci zaměřili již přímo na onemocnění covid-19. 

Česká lékárnická komora

Desatero zásad, které lékárníci doporučují dodržovat během pandemie covid-19 | FOTO: Česká lékárnická komora

„Desatero pomohlo v úvodu pandemie tisícům Čechů dbát na zvýšenou hygienu, naučilo je správně kašlat a kýchat, a také zbytečně nepanikařit,“ vysvětluje Česká lékárnická komora s tím, že rady tehdy lidé mohli najít na dveřích pečovatelských domů pro seniory, nástěnkách čekáren, městských úřadů i tehdy ještě otevřených škol.

Nyní se lékárníci zaměřili již přímo na onemocnění covid-19. „Stejně tak, jako loňské desatero pomohlo Čechům v orientaci ve zcela nové situaci, aktualizované desatero a jeho dodržování by mohlo přispět ke zlepšení epidemiologické situace a snížení počtu nakažení onemocněním covid-19,“ uvedla komora.

Lékárníci vyzývají k dodržování jednoduchých zásad, které mohou mít na zvládnutí pandemie nemalý vliv. „Informace si ověřujte u skutečných odborníků. Ověřené informace sdílejte mezi své blízké. A v případě nejistoty požádejte o radu svého lékárníka, který vám ochotně poradí nejen v rámci vaší léčby, ale i v různých situacích ovlivňujících váš zdravotní stav,“ uvedla Česká lékárnická komora.