Vláda na dnešní tiskové konferenci oznámila, že rodičům školáků při nynější nákaze koronavirem bude prodlouženo ošetřovné. To mělo přitom většině z nich skončit už tento čtvrtek.

„Ošetřovné bude na celý čas trvání zákazu ve výši 60 procent při péči o dítě mladší deseti let,“ prohlásil na úterní tiskové konferenci předseda vlády Andrej Babiš (ANO). Vláda kvůli koronaviru od středy 11. března uzavřela všechny školy. Mnoho rodičů tak muselo zůstat se svými ratolestmi doma.

Jeden z rodičů má v tomto případě nárok na ošetřovné. Podmínkou však je, že je rodič zaměstnancem v klasickém pracovním poměru. OSVČ na ošetřovné nárok nemají, a to ani v případě, že si dobrovolně platí nemocenské pojištění.


Formulář žádosti o ošetřovné jde jednoduše získat na internetových stránkách České správy sociálního zabezpečení. Nárok na ošetřovné se v tomto případě uplatňuje na tiskopise
Žádost o ošetřovné při péči o dítě do 10 let z důvodu uzavření výchovného zařízení (školy), který zaměstnanci vydá škola. Stáhnout si jej můžete také zde.

Standardní doba čerpání je maximálně devět dní. Jinak je to u samoživitelů, ti mohou ošetřovné pobírat až 16 dní. V mimořádných situacích jako je epidemie, může být doba prodloužena.