Dlouholetý člen pražské mordparty František Havlovič je kvůli populárnímu seriálu Devadesátky terčem posměchu a urážek. Tvůrci současného hitu České televize, mezi které patří i jeho bývalý kolega Josef Mareš, ho totiž vykreslili jako zkorumpovaného policistu, který se nechá koupit ruskojazyčnou mafií. Chování kriminalisty v podání herce Ondřeje Sokola je však zcela smyšlené. Elitní vyšetřovatel to řekl v rozhoru pro Novinky.cz.

František Havlovič společně s kolegou Janem Štočkem zásadně přispěli k odhalení vrahů, jejichž oběti končily na dně Orlické přehrady. I tomuto případu se věnuje seriál Devadesátky. Pod ním je podepsán i bývalý šéf pražské mordparty Josef Mareš, který se na novince České televize podílel jako scenárista. 

I když někteří diváci děj seriálu Devadesátky považují za realitu, ne vše je inspirováno skutečnými událostmi. Důkazem je postava nadporučíka Františka Tůmy, kterou ztvárňuje herec Ondřej Sokol.

Přestože tvůrci tvrdí, že v každé postavě jsou smíchány osudy i vlastnosti několika skutečných detektivů, právě Tůma nejvíce připomíná právě skutečného kriminalistu Františka Havloviče. Jeho seriálové morální selhání je však vymyšlené.

„V současné době jsem středem pozornosti a hlavně posměchu i urážek, protože jsem se tam projevil jako korupčník, který vzal úplatek a spolupracoval s mafií. Volají mi lidé, píšou SMS zprávy a ptají se i podivují,“ prozradil elitní kriminalista v rozhovoru. Určitě se mi to nelíbí,“ postěžoval si. 

Devadesátky (2022) – upoutávka | VIDEO: se souhlasem ČT

„Myslím si, že mě měl scénárista seriálu a bývalý kolega z pražské mordparty Josef Mareš alespoň upozornit, zavolat a říct: Hele, chci se ti omluvit, neber to osobně, je to umělecká licence, ale jsi tam vyobrazen tak a tak. Mohl jsem být na to připravený,“ pokračoval Havlovič s tím, že po skončení jednoho dílu měl několik nepřijatých telefonátů a SMS. 

Jedna mu měla dorazit také od sestřenice, která má děti u policie. Ty mají být nyní rovněž terčem posměchu od kolegů. Nebo mi volá kolega a říká: Až půjdeme příště na pivo, tak hrábni pořádně do trezoru (kam seriálová postava Tůmy schovala úplatek), ať si dáme pořádně do nosu,“ dodal kriminalista.