Procesory Intel iX dvanácté generace vyžadují použití pamětí DDR5. Sehnat je však v současné době vůbec není jednoduché. S řešením přišel youtuber s přezdívkou Bing, který má být zároveň zaměstnancem společnosti Asus. Informoval o tom web Techspot.

Světu bohužel pořád vládne nekončící polovodičová krize. To má za následek, že na trhu chybí mnoho komponentů pro stavbu počítače, pamětí DDR5 nevyjímaje. Pro nové procesory Intel Alder Lake, které jsou už dvanáctou generací, je však potřeba pořídit si novou základní desku a s tím logicky i novou generaci RAM. Tedy za předpokladu, že chcete využít úplný potenciál našlapaného procesoru.

VIDEO: YouTube / 林大餅Bing

Otázkou ale zůstává, co dělat, pokud nové paměti nemůžete nikde sehnat. Řešení zřejmě našel youtuber s přezdívkou Bing. Vytvořil totiž adaptér, který umožňuje používat paměti DDR4 na základní desce Asus Z690, která je osazená sloty pro DDR5.

Podle videa, které youtuber vytvořil, je jasné, že jde zatím pouze o prototyp. Bing už ale podle svých slov údajně pracuje na tom, aby se z něj stal běžný produkt, který se bude dát koupit. Video je však v čínštině, doporučujeme si proto zapnout titulky a jejich automatický překlad, který YouTube nabízí.

Zda se však opravdu adaptér dostane na světlo světa, zatím není jasné. Pokud však ano, určitě by mnoha počítačovým nadšencům pomohl překonat nelehké období.

Důvodem chybějících pamětí DDR5 v obchodech je nedostatek součástek PMIC (Power Management Integrated Circuit), které jsou důležité pro jejich napájení. Mění totiž základní 12V napětí na cílových 1,1V. Naopak modulů DDR4 se tento problém netýká, protože využívají napájecí moduly umístěné na základní desce.