Ve dvou ze tří dolů na Karvinsku se přestane těžit už v únoru příštího roku. Těžební společnost OKD proto naplno spouští program Nová šichta. Má pomoci horníkům s hledáním nové práce nebo rozjezdem podnikání.

Program je určitě pro zaměstnance, kteří přijdou o práci v souvislosti s ukončením těžby na dolech ČSA a Darkov. Tento program se nejvíce osvědčil při útlumu dolu Paskov v roce 2017, kdy se nám zaregistrovalo přes 330 lidí. Všem jsme pomohli. Jedná se o individuální péči o každého zaměstnance podle jeho potřeb. V praxi to vypadá tak, že pomáháme například s přípravou na pracovní pohovor nebo sepsat životopis“, vysvětlila předsedkyně představenstva OKD Vanda Staňková.

Kontaktní místa jsou zřízena na všech dolech, kde si zájemci mohou domluvit schůzku podle svých časových možností. Od listopadu pak přímo v OKD bude také mobilní poradenské středisko Úřadu práce, kde zájemci například získají přehled o nabízených rekvalifikačních kurzech.

Velkou výhodu vidíme v tom, že v Nové šichtě pracují naší kmenoví zaměstnanci, jsou to naší personalisté, často se tedy s klienty znají a je to o důvěře a individuální pomoci“, dodal výkonný ředitel těžební společnosti Radim Tabášek.

OKD na programu spolupracuje se zaměstnavateli z Moravskoslezského kraje, kteří hledají zaměstnance. „Spolupráce s firmami je oboustranná, máme speciální aplikaci, firmy tam vkládají své nabídky pracovních pozic. A z druhé strany je k dispozici databáze klientů Nové šichty, kdy my těm lidem vyplníme virtuální kartu s potřebnými údaji pro zaměstnavatele. A zaměstnavatel si podle těchto karet vybírá ideálního pracovníka. Veškerá komunikace probíhá přes konzultanty Nové šichty,“ doplnila personální ředitelna Radka Naňáková.

Přihlásit se do programu Nová šichta může každý zaměstnanec OKD, který v budoucnu rozváže pracovní poměr nebo i ten, který už v OKD nepracuje, maximálně však 6 měsíců zpětně.