Registrace do evidence úřadu práce by měla být jednodušší. Vláda schválila v souvislosti s šířením nového koronaviru několik změn, které se dotknou právě uchazečů o zaměstnání.

Lidé budou zřejmě moci žádat o podporu v nezaměstnanosti na jakémkoli úřadu práce nebo přes internet. Návrh ministerstva práce a sociálních věcí schválila vláda, změnu ještě musí potvrdit poslanci.

Cílem je odlehčit úřadu práce a také ulevit samotným občanům, aby se mohli snáze a online a odkudkoliv registrovat do evidence,“ vysvětlila ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD).

Nezaměstnaní se mohou nyní registrovat do evidence uchazečů o práci pouze osobně v místě trvalého bydliště. Nově by to tak bylo možné na jakémkoli úřadu práce v České republice. Půjde to také online pomocí datové schránky nebo elektronického podpisu. Kdo tuto možnost nemá, může potřebné dokumenty zaslat i klasickou poštou.

Ministerstvo práce změny navrhlo v době, kdy hrozí propouštění kvůli dopadům koronaviru. Dá se tedy předpokládat zvýšený nápor na úřadech práce.