Na světě existují stovky druhů psů, z nichž každé má svůj jedinečný vzhled i osobnost. Každý páníček na toho svého mazlíčka pochopitelně nedá dopustit. Americký klub chovatelů nyní zveřejnil žebříček těch neoblíbenějších a naopak nejméně oblíbených plemen v loňském roce. 

Nejoblíbenějším čistokrevným psím plemenem se ve Spojených státech stal francouzský buldoček. Ten tak po jednatřiceti letech sesadil z první příčky labradorského retrívra. Obliba francouzského buldočka, který je typický svým malým vzrůstem a zploštělým obličejem, u Američanů v posledním desetiletí stoupá. Ještě v roce 2021 se umístil na druhém místě.

UnSplash / yookee.

Žebříček nejoblíbenějších psích plemen | FOTO: UnSplash / yooke.

Chovatelé psů však upozorňují, že spolu s popularitou stoupá i cena tohoto plemene. Ve Spojených státech zaplatí potenciální majitelé za štěňátko francouzského buldočka i více než 3 tisíce dolarů, což je zhruba 70 tisíc korun.

Únos pejsků slavné zpěvačky

Právě rostoucí popularita a cena plemene vedla v posledních letech k nárůstu počtu jejich krádeží. Americký klub chovatelů například připomíná případ krádeže dvou buldočků zpěvačky Lady Gaga v roce 2021, při níž byl postřelen její asistent, který pejsky venčil. Zpěvačka za navrácení svých miláčků nabízela nálezné půl milionů dolarů, tedy více než 10 milionů korun.

O peníze se později přihlásila žena, kterou vyšetřování spojilo s únosci. Policisté v souvislosti s celým incidentem zatkla pět lidí, tři z nich byli označeni za pachatele únosu. Skupina chtěla odcizením mazlíčků slavné zpěvačky přijít k penězům.

Zdravotní komplikace buldočků

Francouzští buldoci jsou kvůli své tělesné stavbě náchylní k dýchacím problémům nebo problémům s páteří a také k obezitě. Riziko zdravotních komplikací je však mnohem nižší, pokud se k chovu používají pouze čistokrevní psi.

UnSplash / yookee.

Žebříček nejoblíbenějších psích plemen | FOTO: UnSplash / yooke.

V žebříčku se objevuje na 199 plemen. Podle něj jsou ve Spojených státech dalšími oblíbenými pejsky zlatý retrívr, německý ovčák a pudl. Velký skok v popularitě zaznamenali také americký bezsrstý teriér a italský chrt. Naopak arabský chrt, norský lundehund a anglický foxhound skončili na chvostu žebříčku.