Velká spousta rodičů zůstala kvůli nařízení vlády se svými dětmi doma, pro mnohé z nich to může být velká zkouška trpělivosti. Společný čas můžete strávit u televize, podle odborníků to ale není nejlepší řešení.

Děti by neměly nabýt dojmu, že mají prázdniny. Odborníci doporučují nastavit doma režim, který se nejvíce podobá všedním dnům. „Určitě doporučuji nastavit si s dětmi řád, který by se měl dodržovat. Děti by neměly brát uvolnění ze školy jako prázdniny. Pravidla jim dodávají pocit jistoty,” doporučuje pro yookee učitelka prvního stupně základní školy Kateřina Juřicová. Podle dětského psychologa Václava Mertina je to zátěž spíše pro rodiče než pro děti. „Rodiče musejí vymýšlet pro děti program na doma,” vysvětluje.

Co do programu zahrnout?

  • Pravidelné vstávání v danou hodinu
  • Dodržování ranních rituálů (snídaně, hygiena, převlékání)
  • Studium odpovídající ročníku dítěte
  • Přestávku na svačinu
  • Oběd
  • Odpolední studium, případně volný prostor pro hry (podle věku dítěte)
  • V rámci možností zavést domácí pohybové aktivity
  • Namísto vzdělávacích kroužků hraní například deskových her
  • Výtvarnou činnost s dětmi

 

S domácím vyučováním může rodičům pomoci i Česká televize, která na druhém programu nově každý den od 9 do 12 hodin vysílá pořad UčíTelka. Jde o zábavně-vzdělávací program pro žáky prvního stupně základních škol. „V době mimořádných opatření a uzavření škol v celé České republice chceme nabídnout dětem alternativu ke klasickému školnímu vzdělávání, které může doplnit jejich samostudium. A také ulehčit rodičům,“ prozradil generální ředitel České televize Petr Dvořák.

Výborným pomocníkem rodičům může být i webová stránka skolakov.eu, kde si mohou děti od první do páté třídy procvičovat znalosti zábavnou online formou.

Pozor na mobily a počítače

Opatrní by naopak měli být rodiče v přístupu k mobilním telefonům a počítačům. Pokud tyto technologie vaše děti využívají a jsou na ně zvyklé, mohou je využívat i dál. Ideálně jako zpestření volného času, nikoliv jako náhradu za denní program. Hodina denně by měla být maximum. Vše samozřejmě pod kontrolou rodičů. Rodiče by jim mohli do těchto zařízení pořídit nějakou zajímavou didaktickou hru,” doporučuje dětský psycholog Mertin.

Příklad domácího rozvrhu s dětmi poskytla redakci yookee čtenářka Lucie, která má dceru v první třídě základní školy. Maminka zároveň nyní pracuje z domu, je pro ni proto důležité, aby měla svůj klid. „S dcerou pracujeme společně v kuchyni, kde máme obě hodně prostoru na práci. Celou dobu jsem s ní, takže ji vždy pomůžu se zadáním úkolů na danou hodinu a následně obě pracujeme. Je to pro mne trochu náročnější, protože musím zvládat jak svou práci, tak i její dotazy a potřeby, ale dá se to zvládnout,” prozradila yookee Lucie.

Denní rozvrh podle Lucie

07:00 – Budíček
07:30 – Ranní rozcvička
08:00 – Výuka českého jazyka
08:45 – Přestávka
09:00 – Výuka matematiky
09:45 – Přestávka
10:00 – Psaní
10:45 – Přestávka
11:00 – Kreslení, výtvarná výchova
11:45 – Oběd
12:30 – Volno pro dítě na jeho aktivity (panenky, malování)
15:00 – Hry na PC
16:00 – Společná činnost s dítětem (výtvarná výchova, stolní hry, uklízení, povídání, cvičení)
18:00 – Večeře
18:30 – Večerní hygiena
19:00 – Večerní pohádka
20:00 – Večerka

 

Jste také s dětmi doma? Pošlete nám, jak s nimi trávíte volný čas. Příběhy nebo fotografie zasílejte na info@yookee.cz nebo do zpráv na našem Facebooku.