Pokud jste dosud pobírali příspěvek na bydlení nebo na děti, můžete s ním automaticky počítat i v následujících měsících, a to bez jakéhokoli dokládání příjmů a nákladů. Dávky dostanete v takové výši, jako v posledním čtvrtletí. Jedná se o dočasné změny, které platí po dobu trvání mimořádných opatření.

Získat sociální podporu je pro žadatele v době nouzového stavu daleko jednodušší. Standardně je nutné pro nárok na tyto dávky dokládat příjmy nebo náklady na bydlení za předchozí čtvrtletí, v souvislosti s nouzovým stavem při epidemii ale tato povinnost odpadá. Pokud jste tyto dávky dosud pobírali, můžete s nimi počítat i nadále.

Úřad práce ČR vám automaticky přizná stejnou výši dávek jako ve 3. čtvrtletí roku 2020. Jedná se o dočasné změny platné pro 4. čtvrtletí letošního roku,“ uvádí úřad na svých stránkách. Prodloužení přiznaných dávek bude automatické, nemusíte tudíž podnikat vůbec nic. Jejich výše bude vycházet z údajů o příjmech a nákladech, které lidé doložili za 2. čtvrtletí, tedy za duben, květen a červen.

Úřad zároveň vyzývá, aby lidé pro nutnou komunikaci s úředníky využívali elektronickou cestu. „Žádosti, další formuláře a podklady zasílejte prostřednictvím datové schránky, e-mailem. Vyplněné formuláře můžete zaslat i poštou nebo odevzdat do schránek umístěných obvykle při vstupu na příslušné kontaktní pracoviště. Jestliže máte zájem o osobní jednání, domluvte si termín dopředu,“ doporučuje úřad.

Pokud budete formulář posílat e-mailem, není nutné mít na něm zaručený elektronický podpis. Stačí přiložit například fotografii nebo sken vyplněného tiskopisu žádosti o dávku s podpisem. Nezapomeňte do e-mailu také uvést telefonický kontakt, aby se s vámi úředníci v případě potřeby mohli spojit.