Osvobození živnostníků od placení záloh na zdravotní pojištění je v současné situaci pochopitelné. Celý problém se ale pouze přenese někam jinam, varuje ekonom Štěpán Křeček.

Podle ekonoma by osvobození živnostníků od placení záloh na zdravotní pojištění stálo české zdravotnictví minimálně 8,5 miliardy korun. O tyto peníze totiž přijdou právě poskytovatelé zdravotní péče, tvrdí Štěpán Křeček.


Původně měl výpadek příjmů veřejného zdravotního pojištění kompenzovat stát, aktuální návrh s tím již nepočítá,“ vysvětluje ekonom. Aktuální návrh předpokládá osvobození od placení záloh na půl roku až do výše minimálních záloh.

To znamená odpuštění plateb ve výši 14 112 korun pro jednoho živnostníka na hlavní činnost. Křeček připomíná, že takových je v Česku zhruba 600 tisíc. Jen za ně to znamená snížení příjmů do zdravotnictví o 8,5 miliardy korun,“ uvedl.

 

Zdravotnictví má podle Křečka aktuálně finanční rezervy maximálně 44 miliard korun. „Díky navrhovaným opatřením pro živnostníky bez kompenzace státem se rezervy zásadně sníží,“ dodal ekonom s tím, že tím dojde ke snížení stability českého zdravotnictví, které aktuálně musí čelit největší výzvě ve svých dějinách. Počítat totiž dle jeho slov musíme také s tím, že může dojít k navýšení výdajů na léčení pacientů, kteří onemocní v rámci pandemie koronaviru.