Zaplatili jste si zájezd a už se vidíte, jak odpočíváte s koktejlem v ruce na pláži? Až do poslední chvíle si nemůžete být jistí, že na dovolenou skutečně odjedete, zaměstnavatel vám totiž ze zákona může volno zrušit. A to klidně i v den odjezdu. Na co máte v takovém případě nárok?

V praxi je situace taková, že dovolenou si člověk plánuje podle svých preferencí, záleží ale vždy na zaměstnavateli, jestli mu ji schválí. A ten mu ji v odůvodněných případech dokonce může zrušit, případně ho z ní i odvolat. Pokud taková situace nastane, musí zaměstnanci náklady za zrušenou dovolenou proplatit.

Šéf vám dovolenou nemůže zrušit jen tak svévolně, musí ho k tomu donutit vážné provozní okolnosti – tedy situace, kdy se bez daného zaměstnance chod firmy neobjede a situace nejde vyřešit jinak. Nemusíte se bát, že byste přišli o peníze, které jste už do dovolené investovali, zaměstnavatel vám je musí proplatit. Stačí mu přinést doklady o zaplacení zájezdu, pojištění či čehokoli jiného. V případě, že vás odvolá už přímo z dovolené, je povinen vám uhradit také náklady na cestu – ať už jde o letenky nebo benzin.

Vždy si pohlídejte, že předtím, než se rozhodnete plánovat dovolenou, máte od šéfa volno písemně schválené. Nestačí, když se jen ústně domluvíte, protože kdyby nastal problém, nebudete mít v ruce žádný důkaz, že jste na dovolenou skutečně měli nastoupit. A tím pádem byste neměli nárok ani na náhradu škody, kterou vám zaměstnavatel zrušením dovolené způsobil.

Může také nastat situace, když už na dovolené jste, šéf potřebuje, abyste se vrátili do práce, ale nemůže vás sehnat – například kvůli tomu, že na místě není signál nebo přístup k internetu. Nemusíte se bát, že byste z toho měli v práci problémy. Zaměstnanec totiž ze zákona není povinen na dovolené kontrolovat ani telefon, ani pracovní email.