Stovky přihlížejících byly svědky novodobé akce kulový blesk. 139letý historický dům musel ustoupit moderní výstavbě. Namísto zbourání se jeho vlastník rozhodl pro přesun celé stavby na novou adresu.

Historický dům ve viktoriánském stylu byl postaven v roce 1882 na Franklinově ulici v americkém San Franciscu. V roce 2013 jej koupil jeden z obyvatelů – Tim Brown. Po letech chátrání se jej rozhodl opravit, informoval deník Hoodline.

Dům o velikosti téměř 500 metrů čtverečních musel nakonec ustoupit novému komplexu s 47 bytovými jednotkami. Historická stavba nakonec projde zásadní rekonstrukcí na nové adrese. Podle deníku SF Gate usedne těsně vedle bývalé márnice, se kterou se stavebně propojí. Oba domy nabídnou celkem 17 různě velkých bytů.

Pro tamní obyvatele bylo velkolepé stěhování jako zázrak. V době koronavirové pandemie a omezených kulturních akcí působilo jako téměř průvod s jediným alegorickým vozem. Po celé trase, kudy dům projížděl, přihlížely stovky až tisíce diváků.

Je to to nejúžasnější, co jsem za posledních 10 let viděla,“ popsala Camilla Blomqvistová, která stěhování přihlížela. „Co kdyby se ten dům převrhl?“ dodala udiveně.