Za ostré urážky tří černošských fotbalistů anglické fotbalové reprezentace na sociální síti si dvaapadesátiletý Jonathon Best odpyká trest odnětí svobody na deset týdnů. Za vším stojí krátké živě vysílané video, ve kterém se pustil do hráčů Marcuse Rashforda, Jadona Sancha a Bukayo Saky, informuje britský deník Manchester Evening News.

Besta rozčílilo, že hráči neproměnili penalty při zápasu Anglie s Itálií na letošním Euru. Italové se tak po třiapadesáti letech stali mistry Evropy. Před svým internetovým výstupem vypil Best podle magazínu Lad Bible nejméně dvanáct piv a pět dvojitých rumů

(Ta slova) narážejí na samotnou povahu naší civilizované společnosti a jsou sžíravé,“ odsoudil Bestovo chování soudce Denis Brennan a nevyslyšel Bestovy prosby o možnost rehabilitace či zákazu vstupu do hospod.

Podle Brennana je jediný možný trest odnětí svobody. Rasistické útoky na fotbalisty za předpotopní, odporné a urážlivé. „Ačkoli nejste zodpovědný z ohavné urážky jiného fotbalisty – Louise Saha – tento víkend, svědčí to o tom, jak slova, která jste použil, ovlivňují jiné lidi,“ dodal soudce a upozornil na jiný případ.

Případní další pachatelé by měli podle Brennana vědět, že je britské soudy za takové chování pošlou do vězení.

Jonathona Besta odsoudil smírčí soud ve Willesdenu v úterý. Ke svému činu se přiznal. Do potíží se dostal poté, co jej jeho kolega za 18sekundový klip na Facebooku nahlásil policii a Best jej odmítl smazat. Sociální síť pak o tři dny později klip odstranila.

V poslední době slyšíme o rasismu v britském fotbalu často. V březnu letošního roku obvinil záložník skotského klubu Rangers Glen Kamara Slavistu Ondřeje Kúdelu za to, že jej rasisticky urážel. Stejný klub pak na podzim obvinil dokonce z rasismu dětské fanoušky Sparty.

Angličané se rasismu dočkali i v Maďarsku, kde k němu došlo ještě před samotným utkáním. K tomu se ostatně vyjádřil i britský premiér Boris Johnson „Je to absolutně nepřijatelné,“ rozohnil se. „Naléhám na FIFA, aby tvrdě zakročila a podnikla rázné kroky k tomu, aby bylo toto odporné chování vymýceno,“ dodal premiér na Twitteru.