Počty hospitalizovaných s covidem-19 stále rostou, ve čtvrtek ráno ministerstvo zdravotnictví hlásilo 2300 případů. V nemocnicích přibývají také naočkovaní lidé. Kritici proto poukazují na to, že vakcíny proti koronaviru nefungují. Jihočeský hejtman a šéf asociace krajů Martin Kuba (ODS) se však pomocí slovní úlohy pokusil vysvětlit pravý opak. Jeho tvrzení pak potvrzuje také imunolog Václav Hořejší.

„Ze 100 seniorů nad 65 let je očkováno 85 %. Je jich tedy 85 očkovaných a 15 ne. V nemocnici je jich hospitalizováno 20 v poměru očkovaní/neočkovaní půl na půl. Z každé skupiny tam tedy leží 10 lidí. Milé děti, je 10 z 15 stejný poměr jako 10 z 85?“ napsal jihočeský hejtman na sociální síti. „Malá nápověda. Není,“ doplnil Kuba výsledek slovní úlohy.

Například v úterý přibylo v nemocnicích 242 pacientů s covidem-19. Očkovaných bylo 128 z nich, naopak 114 naočkovaných nebylo. Rozhodně to však neznamená, že by vakcíny nefungovaly. Důvody, které se snažil vysvětlit hejtman Martin Kuba pomocí slovní úlohy, potvrzuje také imunolog Václav Hořejší. Podle něj se srovnává nesrovnatelné, skupina očkovaných je totiž větší než neočkovaných.

Do skupiny rizikových obyvatel spadá zhruba 2,5 milionu lidí, kde je zhruba devadesátiprocentní proočkovanost. „Devadesát procent očkovaných z těch 2,5 milionu rizikových tvoří zhruba 50 procent hospitalizovaných. Když tedy máme cca jedna ku jedné poměr očkovaných a neočkovaných v nemocnicích, tak to znamená, že těch 90 procent přispívá jednou půlkou a zbývajících deset procent neočkovaných tou druhou půlkou,“ vysvětlil pro web Novinky.cz Hořejší.

„Z toho vyplývá, při poměru velikosti skupin, že účinnost vakcíny je tedy desetkrát lepší, než když očkovaný nejste,” doplnil imunolog. „Když budeme mít proočkováno sto procent populace, tak bude také sto procent hospitalizovaných očkovaných. Nemůžete tedy říct, sto procent lidí je očkovaných, tak vidíme, že očkování nefunguje,“ uzavřel Hořejší.