V noci ze soboty na neděli se bude měnit čas. Tentokrát si budeme hodinové ručičky posouvat ze 2:00 na 3:00, vyspíme se tedy o hodinu méně. Zeptali jsme se mladých lidí, co si o střídání letního a zimního času myslí. Mělo by se zrušit? A způsobuje jim to nějaké problémy?

Při letním čase, který tady budeme mít až do 29. října, se nepoužívá čas daný příslušným časovým pásmem, ale čas, který je obvykle o jednu hodinu posunut dopředu. Účelem jeho zavedení byla původně úspora elektrické energie. Podle energetiků ale změna času velké úspory elektřiny nepřináší. Už řadu let se různé spolky a iniciativy snaží střídání času zrušit a poukazují na negativní dopady na lidské zdraví, které tato změna může mít.

Evropská komise se na konci střídání času dohodla už v roce 2019, jednotlivé státy se ale nakonec nedokázaly shodnout, jaký z časů – letní nebo zimní – bude ponechán.

Většina lidí, které web yookee.cz oslovil, se střídáním letního a zimního času nemá problém a shoduje se, že je jim jedno, jestli se čas mění nebo ne. „Mohlo by se zrušit, ale nevidím zásadní problém,“ říká Vojtěch (18). „Je mi to jedno, klidně se může zrušit. Nezpůsobuje mi to ale žádné problémy,“ přidává se Aneta (25). „Kdyby se zrušilo, tak bych se nezlobila, ale nějak mi to nevadí,“ dodává Vanda (19).

„Myslím si, že dává smysl, že se to mění,“ myslí si Kristýna (22). Podle ní by potom bylo zvláštní, jak moc by se během roku měnila doba, kdy svítá a stmívá se. Přibližně čtvrtina dotázaných mladých lidí s ní souhlasí a myslí si, že by se střídání rušit nemělo. „Nemělo, by se rušit, nevidím proč,“ říká například Denisa (22). Těch, kteří jsou přímo pro zrušení změny času, je jen pár.

Na dotaz, zda jim střídání času způsobuje nějaké problémy, někteří lidé uvedli, že se jim několik dní hůř spí. „Nevyspím se a musím si na to vždycky zvyknout,“ říká Barbora (17). „Narušuje mi to spánek,“ odpověděl Jáchym (20). Většinou se ale jedná jen o prvních pár dní, potom se s posunem času vyrovnají. „První dny jsou trochu šokové, ale pak se to vyrovná. Žádné velké problémy mi to ale nezpůsobuje,“ popisuje Kristýna (22). „Jenom to těch pár dní, kdy se to posune, trochu bolí,“ dodává Lucie (18).