Končícího premiéra a miliardáře Andreje Babiše (ANO) nemile překvapilo, jak nízký mu byl vyměřen starobní důchod. Podle svých slov očekával částku padesát až šedesát tisíc korun, dostal však „pouze“ devatenáct tisíc korun měsíčně. Řekl to v rozhovoru pro Blesk.cz.

 „Konečně mi teďka vyměřili důchod. Víte, kolik mám důchod? Já jsem myslel, že budu mít padesát, šedesát tisíc. Mám 19 tisíc důchod,“ prozradil sedmašedesátiletý Babiš. „A já říkám: Ale však jsem zaplatil 322 milionů na daních. Ale jedna kolegyně říká: Daně se do toho nepočítají, jenom odvody,“ podivoval se v rozhovoru.

Babiš je přitom pátým nejbohatším Čechem, jeho majetek se podle časopisu Forbes odhaduje na 74,9 miliardy korun. Ještě v loňském roce to přitom bylo téměř o jednu miliardu méně. Mezi dolarové miliardáře se Babiš dostal jako druhý Čech po (dnes již zesnulém) Petru Kellnerovi v březnu roku 2010. Tehdy s majetkem odhadovaným na v přepočtu 18,1 miliardy korun.

Průměrný starobní důchod je aktuálně v Česku 15 411 korun měsíčně. Výrazně více berou i nadále muži, a to v průměru o více než 2,5 tisíce korun měsíčně více než ženy. Vyplývá to z dat České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ), která starobní důchody vyplácí.

Více než 70 tisíc korun měsíčně bralo v Česku na konci prvního čtvrtletí 2021 čtrnáct seniorů. Kromě toho ČSSZ vyplácela na konci března letošního roku 166 důchodů v částce od 50 000 do 69 999 korun měsíčně důchod nad 30 tisíc korun pak pobíralo téměř 11 tisíc penzistů, informoval webu Peníze.cz.