Poslanec Jaroslav Foldyna (SPD) se na středeční ustavující schůzi sněmovny pustil do šéfky TOP 09 a nově zvolené předsedkyně dolní komory Markéty Pekarové Adamové. Rozzuřil ho její starší výrok o tom, že ministerstvo vnitra označuje hnutí SPD jako extrémistické. „Jaký já jsem extrémista,“ ptal se Foldyna na jednání sněmovny. S odpovědí na jeho otázku přispěchal starosta Prahy 6 a novopečený poslanec Ondřej Kolář (TOP 09).

„Pan poslanec Foldyna se vzteká, že se o SPD mluví jako o extrémistech. A čím si to prý vysloužil. Tak pojďme, vykopávám: Projížďky s nočními vlky, besídky s neonacisty a komunisty pod Koněvovou sochou, kritika homosexuálů,“ napsal na Twitteru starosta pražské městské části Ondřej Kolář. „Pokračujte libovolně dál,“ vyzval své fanoušky.

Kolář takto reagoval na slova Jaroslava Foldyny při středečním jednání dolní komory. „Označila jste SPD za extremistickou stranu. Jaký já jsem extremista? Kdo to je extremista? Někdo mi připomíná lidi, co hajlují na demonstracích. Nesnáším lidi, kteří se vyjadřují tím, že hajlují a vykřikují hesla. Jak mohu být extremista, když moji rodiče prošli koncentračním táborem,“ pustil se Foldyna do nové šéfky sněmovny Markéty Pekarové Adamové.

„Budeme bojovat o identitu Evropy, původní obyvatelé vymírají. Mám kvůli tomu být extremista nebo ruský šváb? Co já mám s Putinem?“ ptal se za řečnickým pultíkem Foldyna.

Poslancům SPD vadilo, že většina ve sněmovna odmítá do pozice místopředsedy zvolit jejich předsedu Tomia Okamuru. „Do vedení Poslanecké sněmovny jsme nikdy nevolili představitele strany, kterou i ministerstvo vnitra označuje za extremistickou, tedy SPD. A na tom se nic nezmění ani nyní,“ vysvětlovala důvody už dříve právě Pekarová Adamová.

Její slova ale web Demagog.cz označil jako nepravdivá. Ministerstvo vnitra totiž podle něj neoznačilo SPD jako extrémistické. Řadí jej však mezi subjekty s dominujícími xenofobními a vyhroceně nacionalistickými prvky, které se dopouští projevů předsudečné nenávisti.