Americký herec Alec Baldwin čelí další žalobě kvůli neúmyslnému zastřelení kameramanky Halyny Hutchinsové při natáčení filmu Rust. Podle členky štábu ze zbraně vystřelil bezdůvodně, informovala britská BBC.

Ve scéně, kterou herec zrovna natáčel, žádný výstřel ze zbraně prý padnout neměl. „Ve scénáři nebylo nic o tom, že by měl Baldwin nebo kdokoli jiný ze zbraně vystřeli,“ uvedla Mamie Mitchellová ve druhé žalobě, která dosud v souvislosti s incidentem padla. Očekává se však, že další budou přibývat.

Žaloba Mitchellové se soustředí zejména na chování Baldwina, který hrál ve filmu hlavní roli a zároveň byl i producentem. Členka štábu při nešťastném incidentu údajně stála asi metr vedle kameramanky Hutchinsové. Mitchellovou podle svých slov překvapilo, že herec ze zbraně v malém kostele, kde se právě natáčelo, vystřelil.

Před scénou se podle jejího vyjádření mluvilo o natáčení tří záběrů. Jeden měl být zblízka na Baldwinovy oči, druhý na skvrnu od krve na jeho rameni a třetí na to, jak vytahuje zbraň z pouzdra. Podle žaloby tak slavný herec nemusel pistolí na nikoho mířit ani z ní střílet.

Kromě toho měl údajně porušit bezpečnostní předpisy. A to tím, že si zbraň dopředu sám lépe nezkontroloval. „Hrál ruskou ruletu, když vypálil bez bližšího ohlédnutí zbraně a navíc bez přítomnosti zodpovědné osoby,“ uvedla advokátka Mitchellové Gloria Allredová.

Členka štábu tvrdí, že utrpěla vážné trauma, šok a má problémy s nervovým systémem. Žádá proto odškodné, jeho přesná sumy však není známá. Baldwin ani jeho právníci tuto žalobu zatím nekomentovali.

Neštěstí se stalo 21. října při natáčení westernu Rust v Novém Mexiku. Baldwin tehdy vystřelil ze zbraně, ve které byl ostrý náboj. Členové štábu mu však předtím řekli, že je zbraň bezpečná. O život přišla dvaačtyřicetiletá kameramanka Halyna Hutchinsová, o šest let starší režisér Joel Souza skončil se zraněním v nemocnici.