Pohonné hmoty v Česku třetí týden po sobě zlevnily. V příštím týdnu je ale podle ekonoma potřeba počítat se zvýšením cen. Může za to rostoucí naděje na vakcínu proti koronaviru.

Benzin je v Česku nejlevnější od konce září. V uplynulém týdnu jeho průměrná cena klesla o dva haléře na 27,74 korun za litr. Stejným tempem zlevňovala také nafta, za litr teď motoristé zaplatí 27,06 korun. Vyplývá to z aktuálních dat společnosti CCS.

Podle Lukáše Kovandy z Národní ekonomické rady vlády ale v příštím týdnu pohonné hmoty podraží. „Cena ropy Brent se totiž drží poměrně vysoko, jen mírně pod úrovní 45 dolarů za barel. Vzpruhu cenám ropy poskytuje vyhlídka na brzký příchod koronavirové vakcíny. V posledních dnech společnosti Pfizer a Moderna oznámily, že testují látky s účinností zhruba 95 procent,“ vysvětluje Kovanda.

Právě optimistické vyhlídky ohledně vakcíny by mohly zvýšit výkon globální ekonomiky, a to včetně celosvětové poptávky po ropě. „Související růst cen ropy se ještě teprve plně projeví v cenách pohonných hmot v ČR, takže ty právě v příštích sedmi dnech porostou v rozsahu kolem deseti haléřů na litr,“ dodává ekonom.

Cena benzinu a nafty stoupne i v dalších evropských zemích. Aktuálně lidé natankují benzin levněji než v Česku v Bulharsku, Rumunsku, Polsku, Maďarsku a Slovinsku. Dražší benzin mají na Slovensku, v Chorvatsku či Itálii. Nejlevnější naftu pořídí Bulhaři, Rumuni a Poláci, naopak dráž je ve Slovinsku, Rakousku, Maďarsku, Německu, Chorvatsku, Itálii a na Slovensku.