Topná sezóna začala a každého jistě zajímá, jak je to s platbami za teplo. V bytových domech zaplatí nejvíce lidé, kteří vytápí byty na vysoké teploty, s platbou za teplo ale musejí počítat i ti, kteří doma netopí vůbec.

S příchodem chladného počasí ve většině domácností v těchto dnech poprvé otočili kohoutkem radiátoru. Vzhledem k tomu, že mnozí pracují z domova, je letos potřeba vytápět byt vyšší než v jiných letech. Pro ty, kdo mají doma vlastní zdroj tepla, je výpočet za jeho platbu jednoduchý – zaplatí tolik, kolik protopili. Jiné je to ale v bytových domech, kde se cena rozpočítává pro celý dům.

Pokud byt vytápíte centrálně, upravuje výpočet ceny za teplo pro jednotlivé byty speciální vyhláška. Ta dělí náklady na část základní a spotřební. Základní složka vychází z plochy bytu či nebytového prostoru a jsou do ní započítány také například náklady na vytápění společných prostor, tepelné ztráty apod. Její výše činí 30-50 % celkových nákladů, podle toho, jak to stanoví společenství vlastníků.

Složka spotřební pak odpovídá skutečné spotřebě daného bytu, a to podle údajů na měřičích, které jsou v bytě povinně instalovány. Zohledňuje se také nevýhodná poloha bytu – například v rohu domu nebo s okny na sever. Má to ale háček – spotřební složka se musí pohybovat v rozmezí 80-200 % průměrné ceny tepla za metr čtvereční v domě. „To mimo jiné reaguje na skutečnost, že někteří lidé v bytě netopí nebo topí velmi omezeně, aby ušetřili, takže o to více musí vytápět své byty jejich sousedé,“ popisuje ředitelka spotřebitelské organizace dTest Eduarda Hekšová.

V praxi to znamená, že i ten, kdo v bytě netopí vůbec, musí nakonec zaplatit 80 % průměrné ceny tepla v domě. Naopak ti, kteří v bytě topí daleko více než ostatní, mohou zaplatit až dvojnásobek průměrné ceny. Pokud byste neumožnili odečet dat z měřičů, hrozí, že vám bude spotřební složka vypočítána ve výši trojnásobku průměru.

Jak za teplo ušetřit

Abyste za topení neplatili stovky nebo tisíce korun navíc, pomůže vám několik jednoduchých triků. Základním krokem je byt zbytečně nepřetápět, dostačující je teplota 20 stupňů, v ložnici či neobývaných místnostech pak můžete mít i o tři stupně méně. „Snížením teploty o jeden stupeň uspoříte až 6 % nákladů na vytápění,“ radí společnost ista, která se specializuje na měření a rozúčtování spotřeby energií.

Pomůže také správné větrání – to by mělo být intenzivní a krátké, prováděné ráno a večer. Náklady snížíte i tím, když budete na noc snižovat teplotu v místnosti. Nechávejte vzduch od radiátorů volně cirkulovat, nestavějte mu do cesty nábytek, nezakrývejte je záclonami či závěsy, nikdy na nich nesušte mokré prádlo. Snažte se zabezpečit byt proti úniku tepla skrze netěsnící okna nebo dveře.