V italském Miláně v úterý pod záštitou OSN začala třídenní konference Youth4Climate, které se účastní celkem 400 mladých aktivistů ze 197 zemí světa. Hned v úvodu setkání vystoupila švédská aktivistka Greta Thunbergová, která obvinila světové lídry z toho, že tři desetiletí nedělali nic proti klimatickým změnám.

„Všechno, co posloucháme od našich takzvaných lídrů, jsou jen slova. Slova, která znějí skvěle, ale zatím nevedly k ničemu. Naše naděje a sny jste utopili v prázdných vyjádřeních a slibech,“ prohlásila mladá aktivistka a slova světových lídrů popsala jako „bla, bla, bla“. Podle Thunbergové se otázky klimatu vážou k dalším problémům současného světa, například k příjmovým a sociálním nerovnostem. „Svět velkou rychlostí kráčí špatným směrem,“ řekla.

Mladí aktivisté plánují předložit společné prohlášení na třídenní ministerské schůzi nazvané Pre-COP, která v Miláně začne 30. září. Obě setkání mají podle organizátorů sloužit jako předvoj ke klimatické konferenci COP26 pod záštitou Organizace Spojených národů. Za proběhne od 1. do 12. listopadu v britském Glasgow. Přicestovat mají desítky představitelů zemí z celého světa.

Podle některých zahraničních médií je summit COP26 životně důležitý pro zachování životaschopnosti pařížské klimatické dohody z roku 2105, ve které se země zavázaly podniknout kroky s cílem zabránit nárůstu globální teploty. „Je načase, aby vyspělé země splnily svůj peněžní příslib s cílem podpořit rozvojové země v boji proti klimatickým změnám,“ prohlásil v úterý šéf COP26 Alok Sharma.

Velká Británie, který listopadové setkání v Glasgow zastřešuje, tvrdí, že jejím cílem bude, aby se mezinárodní společenství dohodlo na postupném konci využívání uhelné energie.