Do parlamentních voleb zbývají méně než dva týdny. Politické strany a hnutí se snaží všemi možnými způsoby přesvědčit voliče, aby jim dali svůj hlas. Zaujmout se snaží také mladou generaci, která však namísto cesty k volebním urnám dává většinou přednost jiným aktivitám. V našem předvolebním seriálu jsme se proto politiků zeptali, co mladým lidem nabízí. Začínáme u koalice SPOLU (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) a Pirátů se Starosty.

Trojkoalice občanských demokratů, lidovců a TOP 09 mladým lidem slibuje život v prozápadní, svobodné a moderní republice, ve které budou mít příležitosti rozvinout i uplatnit svůj talent. Přímo na mladé cílí koalice SPOLU kampaní #JdemeVolit.

„Řešíme otázku dostupného bydlení a důstojného startu do života. Například pomocí zvýhodněných hypoték na první bydlení, výstavbou v brownfieldech i výstavbou čtyřiceti tisíc bytů ročně,“ vysvětluje šéfka TOP 09 a lídryně koalice SPOLU v Praze Markéta Pekarová Adamová.

„Garantujeme mladým, že jsme jasná proevropská síla, která zaručí, že budou moci nadále svobodně cestovat a získávat zkušenosti třeba na Erasmu. Ve škole by se žáci a studenti neměli biflovat, ale měli by se připravovat na život. Proto se zasadíme o to, aby věcem rozuměli a neučili se je nazpaměť jako básničky,“ pokračuje Pekarová Adamová. Trojkoalice chce, aby se na školách učila mediální a finanční gramotnost a nezanedbávaly moderní dějiny.

„Za důležité pokládám i větší skloubení pracovního a osobního života. Budeme tedy prosazovat větší podporu pro zkrácené úvazky, které by mohly usnadnit život zejména mladým rodinám,“ prozradila předsedkyně TOP 09.

Koalice SPOLU zároveň slibuje všudypřítomný vysokorychlostní internet a digitalizaci úřadů. „Zasadíme se o to, aby na to všechno byly peníze. Je potřeba zatrhnout vládní ambici dostat Česko k bankrotu, zastavit zbytné výdaje a nespoléhat na to, že to jednoho krásného dne možná zaplatí naši potomci,“ uzavřela Pekarová Adamová.

Piráti a Starostové cílí na mladé voliče v kampani Není nám to ukradený. „Mladí lidé by měli samozřejmě přijít k volbám proto, protože se nevolí jenom politická reprezentace, ale hlavně směr, který ovlivní naši budoucnost a celý náš život,“ prozradil lídr koalice Pirátů se Starosty a předseda Pirátů Ivan Bartoš. Ten zároveň věří, že mladí nenechají ostatní rozhodovat za ně.

„V kampani a v programu jasně ukazujeme, že budoucnost jsou data, změna, překopání vzdělávacího systému, posun k moderním technologiím a liberální přístup ke společenským tématům,“ vyjmenovává Bartoš.

„Vedle těch ekonomických témat, dostupnosti bydlení a vize pro budoucnost také smýváme nádech tabu z péče o duševní zdraví nebo boje proti sexuálnímu násilí, prosazujeme manželství pro všechny, chceme legalizovat konopí,“ doplnil šéf Pirátů.