Česká filmová a televizní akademie pro 29. ročník Českého lva vybírala z 84 hraných, dokumentárních, animovaných a krátkých filmů a televizních děl. Výsledný výběr nominací oznámila akademie v pondělí 17. ledna.

Nejvíce nominací získaly filmy Okupace a Zátopek. Oba jich mají na svém kontě shodně 13. Velmi dobře si vedly i snímky Muž se zaječíma ušima (11 nominací), který pojednává o spisovateli, jemuž náhlý sled událostí otočí život vzhůru nohama, a Atlas ptáků (9 nominací) o komplikovaných rodinných vztazích a komunikačních technologiích. Osm nominací si vysloužila romantické drama Chyby.

Letošní ročník už podruhé otevřel kategorie i pro televizní projekty, samostatnou kategorii mají i animované a krátké filmy. Hned několik nominací tak má na svém kontě minisérie z dílny České televize Božena o české spisovatelce Boženě Němcové nebo animovaný film Moje slunce Mad režisérky a výtvarnice Michaely Pavlátové.

V kategorii nejlepší celovečerní hraný film jsou nominovány filmy Atlas ptáků, Chyby, Muž se zaječíma ušima, Okupace a Zátopek. O titul nejlepší dokumentární film budou bojovat snímky Jednotka intenzivního života, Láska pod kapotou, Nebe, Nová šichta a Sny o toulavých kočkách.

Nejlepší herečkou v hlavní roli se může stát Alena Mihulová (Atlas ptáků), Anna Kameníková (Božena), Pavla Gajdošíková (Chyby), Eliška Křenková (Marťanské lodě) nebo Marha Issová (Zátopek).

Nominace v kategorii nejlepší herec v hlavní roli získal Miroslav Donutil (Atlas ptáků), Jan Jankovský (Chyby), Miroslav Krobot (Muž se zaječíma ušima), Martin Pechlát (Okupace) a Václav Neužil (Zátopek).

Všech pětadvacet snímků se o Českého lva utká v přímém přenosu na České televizi 5. března. Slavnostním večerem z pražského Rudolfina diváky provede režisér a scénárista Jiří Havelka, který si loni odnesl křišťálovou sošku za nejlepší scénář k filmu Vlastníci.

Přímo na vyhlášení nominací v pražském Centru architektury a městského plánování CAMP byli vyhlášeni i vítězové dvou kategorií. Cenu filmových fanoušků si odnesl David Ondříček za film Zátopek. Stejný snímek pak vyhrál i v kategorii nejlepší filmový plakát.