Čekáte miminko a stále jste se nerozhodli, jak malého prcka pojmenujete? Inspirovat vás mohou jména, která v loňském roce dominovala světovému žebříčku. Pokud máte pocit, že tradiční česká Eliška s Jakubem jsou nuda, můžete zkusit zalovit v zahraničí.

Nepochybně existují rodiče, kteří od první chvíle tuší, jaké jméno dají své holčičce nebo chlapci. Někteří však váhají až do poslední chvíle. Pokud patříte do druhé skupiny, není třeba zoufat. Webová stránka Babycenter.com, která pravidelně sbírá data od rodičů z celého světa, zveřejnila statistiku těch nejoblíbenějších jmen loňské roku.

Mezi dívkami bylo ve světě nejoblíbenější jméno Olivia, na druhém místě se umístila Emma následovaná Amelií. Do první pětky se probojovala ještě Ava a Sophia. Mezi patnáctkou je například také Charlotte, Mia nebo Evelyn.

Nejoblíbenější dívčí jména 2021
1. Olivia 6. Charlotte 11. Gianna
2. Emma 7. Isabella 12. Evelyn
3. Amelia 8. Mia 13. Aria
4. Ava 9. Luna 14. Ella
5. Sophia 10. Harper 15. Ellie
ZDROJ: Babycenter.com

U chlapců prvnímu místu vévodí Liam, druhým nejpopulárnějším klučičím jménem je Noah. První trojici uzavírá Oliver následovaný Elijahem a Lucasem. V nejoblíbenější patnáctce pak najdeme ještě například Ashera nebo Jamese.

Nejoblíbenější chlapecká jména 2021
1. Liam 6. Levi 11. Mateo
2. Noah 7. Mason 12. Leo
3. Oliver 8. Asher 13. Jack
4. Elijah 9. James 14. Benjamin
5. Lucas 10. Ethan 15. Aiden
ZDROJ: Babycenter.com

Český statistický úřad (ČSÚ) sice zveřejnil nejoblíbenější jména dětí u nás naposledy v roce 2019, už tehdy v něm figurovala některé ze současného světového žebříčku. Například Ema/Emma, kterou ve světovém žebříčku nyní najdeme na druhém místě, bychom v tom českém tehdy našli na sedmém až osmém místě. Takového Olivera byste ale v našem žebříčku tehdy museli hledat až na sedmadvacátém až osmadvacátém místě.

Stále tak platí, že Češi jsou ve výběru jmen pro své potomky spíše konzervativní. Žebříčkům dlouhodobě vévodí Eliška s Jakubem, následují Anna a Jan, Adéla a Tomáš, na čtvrtém místě pak jsou Tereza a Matyáš.

I u nás ale umíme být poměrně progresivní, dokazují to neobvyklá jména z roku 2019. „Rodiče dali svým potomkům několik zajímavých a neobvyklých jmen. Z dívčích bych uvedl Hátu, Lorelaj, Sisi nebo Madonnu Miu. U chlapců zaujme Heliodor, Atrey, Lionel a Loki,“ popsal mluvčí statistiků Tomáš Chrámecký.