Kvůli rostoucím cenám energií budeme muset sáhnout hlouběji do kapsy. Zdražování v Česku i dalších evropských zemích je nejrychlejší za posledních třináct let. Navýšení cen naposledy oznámil energetický gigant ČEZ. Jeho zákazníci, kteří nemají fixovanou smlouvu, si od 1. ledna připlatí přibližně o třetinu. I přesto se však dá peněženkám výrazně ulevit, stačí dodržovat často jednoduchá pravidla.

„Nejlevnější je ta energie, kterou vůbec nespotřebujete,“ reagoval na dotaz webu yookee.cz jak ušetřit Ladislav Kříž ze společnosti ČEZ. Až 80 % spotřeby se dá například uspořit výměnou klasických žárovek za ty úsporné. „Doporučuje se používat raději jednu silnější než více slabších o srovnatelném celkovém příkonu. Například šest 25W žárovek má o 60 % nižší světelný tok – tedy svítí méně – než jedna 150W žárovka,“ vysvětlil Kříž.

Problémem mohou být také starší elektrické spotřebiče. Pokud sledujete v průměru pět hodin denně své oblíbené seriály a filmy na moderní LCD televizi, můžete uspořit až 270 kilowatthodin ročně oproti starším typům obrazovek. Podle Kříže je zároveň lepší používat doma notebook než stolní počítač, ten totiž spotřebuje až 3x více elektřiny. „Obecně platí, že spotřeba nového výrobku může být až o polovinu nižší než u staršího,“ uvedl Kříž.

Spotřebiče zároveň nestačí dát do pohotovostního režimu. „Ty které nepotřebujeme, je vhodné vypínat úplně,“ prozradil ekonom Štěpán Křeček. Podle něj zároveň není dobré takzvaně topit pánu bohu do oken. „Větrat by se mělo krátce a intenzivně. V místnosti stačí 20 °C a teplejší oblečení, vytápění na 25 a více stupňů se prodraží,“ doplnil ekonom.

12 TIPŮ JAK USPOŘIT ZA ENERGIE

Při nákupu vybírejte úsporný spotřebič. V obchodě nebo na internetu se stačí řídit energetickými štítky. U přístrojů, které takové označení nemají, spotřebu zjistíte tak, že příkon vynásobíte dobou, po kterou je spotřebič v provozu.

Snižte teplotu v bytě. Už pokles o jeden stupeň může znamenat úsporu až 6 % energie.

V topné sezóně větrejte krátce a intenzivně. Doporučuje se maximálně 3x až 4x za den po dobu deseti až patnácti minut.

Na ohřívači vody nastavte teplotu maximálně 50 až 60 stupňů Celsia.

Sprchujte se. Ve srovnání s koupáním je to třikrát úspornější. Pět minut ve sprše vyjde ročně na zhruba 1800 korun, při koupání ve vaně si budete muset připravit více než 5500 korun.

Nemyjte nádobí po tekoucí vodou. Ve srovnání s používání myčky nebo mytím v napuštěném dřezu je to až trojnásobně dražší.

Používejte správné hrnce. Optimální velikost hrnce podle plotýnky uspoří až 20 % nákladů. Zároveň nezapomínejte na pokličku.

Zbytečně neotevírejte troubu. Při každém otevření uniká až 20 % tepla.

Využívejte zbytkového tepla. U elektrického sporáku vypínejte plotýnky zhruba 10 minut před koncem vaření, u žehlení je pak možné vypnout žehličku už pět minut před koncem.

Lednici mějte na chladnějším místě. S každým stupněm navíc nad 20 °C vzroste její spotřeba o zhruba 6 procent.

Pravidelně odstraňujte námrazu v mrazáku. Pokud je silnější než 3 milimetry, zvyšuje se spotřeba elektřiny až o 75 %.

Perte na nižší teplotu. Snížením teploty z 90 °C na 60 °C můžete ušetřit zhruba 25 % energie.