Ceny v minulém měsíci rostly v Česku výrazně více, než se čekalo. Meziroční inflace dosáhla úrovně 2,2 procenta, takže oproti prosinci zvolnila jen o desetinu procentního bodu. Důvodem je poměrně výrazný růst cen potravin, zejména pak zeleniny, ale také alkoholu a tabáku. 

Ceny zeleniny a například i brambor vzrostly mezi prosincem 2020 a lednem letošního roku o více než deset procent, stejným tempem zdražila také vajíčka. Kilogram vepřové pečeně podražil mezi prosincem a lednem o 10,70 korun, polotučné mléko o skoro korunu, máslo pak v přepočtu na kilogram bylo oproti poslednímu měsíci loňského roku dražší o bezmála čtyři koruny.

„Výsledkem je nejprudší meziměsíční růst cen potravin a nealkoholických nápojů za posledních více než třináct let. Výrazněji zdražily naposledy v listopadu 2007, kdy z měsíce na měsíc poskočily o rovná čtyři procenta. V lednu 2021 potraviny a nealkoholické nápoje meziměsíčně zdražily o 3,1 procenta, vysvětluje hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda.

Strmý narůst cen může podle ekonoma znamenat pro řadu domácnostní potíže. „Na rozdíl od zmíněného roku 2007, kdy v tuzemsko vrcholilo období tehdejší prosperity a lidé na nějakou tu korunku tolik nehleděli,“ upozorňuje Kovanda.

Podle něj bude letošní rok nejnepříjemnější za posledních deset let. „Domácnosti budou zároveň čelit propadu příjmů, nárůstu rizika propuštění a ještě k tomu pravděpodobně i stále poměrně citelné inflaci, včetně inflace cen potravin. Životní úroveň Čechů se tak bude vyvíjet zřejmě nejhůře od roku 2013, což může mít ve volebním roce zásadní vliv na podobu vlády, jež z říjnových voleb vzejde,“ dodal Kovanda.