Lidé v Česku platí v době pandemie koronaviru suverénně nejvyšší cenu za elektřinu v celé Evropě. Například německé domácnosti za elektrickou energii vydají o 37 procent méně. Vyplývá to z nových údajů evropského statistického úřadu Eurostat. 

České domácnosti, které spotřebovávají 1000 až 2500 kilowatthodin elektřiny ročně, platily v loňském roce průměrně 4,66 koruny za kilowatthodinu. „Po přepočtu dle parity kupní síly měny, který umožňuje mezinárodní srovnání, jde o suverénně nejvyšší cenu v celé Evropě. Jedná se o skoro pětinu vyšší cenu, než jaké čelí po přepočtu dle parity kupní síly měny domácnosti v zemi s druhou nejvyšší cenou elektřiny v EU,“ uvedl hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda s odkazem na data Eurostatu.

S ohledem na kupní sílu platili za elektřinu méně i domácnosti v Německu, a to hned o 37 procent více než lidé v Česku. Elektřina v ČR vyšla domácnosti dráž než ty německé dokonce i bez přepočtu dle parity kupní síly měny. V Česku loni bez tohoto přepočtu stála kilowatthodina dle Eurostatu v uvedeném pásmu roční spotřeby průměrně 0,18 eura. V Německu to bylo 0,17 eura,“ prozradil ekonom.

I přesto, že cena elektřiny v Česku klesá, její zlevnění není tak výrazné, jako v jiných evropských zemích.

Jeden člen běžné domácnost spotřebuje ročně 1100 kilowathodin na osvětlení a elektrospotřebiče, 200 kilowatthodin na vaření, 1000 kilowatthodin na ohřev vody a 110 kilowatthodin na vytápění. Realita však může být mírně jiná, ne všechny domácnosti logicky elektřinu používají pro všechny účely.