Meziroční míra inflace v březnu letošního roku vzrostla o 2,3 procenta, což bylo o 0,2 procentního bodu více než v únoru letošního roku. Vyplývá to z údajů, které v úterý zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Lidé si proto podle ekonomů připlatí za pohonné hmoty, hlouběji do kapsy musí sáhnout také kuřáci.

Koruna v reakci na úterní informaci Českého statistického úřadu o výši březnové inflace oslabila zpět nad úroveň 26 korun za euro. Inflace je totiž mírně slabší, než trh předpokládal. Analytici počítali s inflací čítající 2,4 procenta, ta ale nakonec v březnu dosáhla meziročního růstu jen ve výši 2,3 procenta.

„Klíčovým důvodem rychlejší inflace je vývoj cen pohonných hmot. Ještě v únoru byly ceny v průměru takřka o čtyři koruny levnější. Jenže v březnu toto meziroční zlevnění vymizelo,“ vysvětluje hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda.

„Éra levného tankování skončila. Ceny pohonných hmot začaly přispívat k růstu inflace. Lidé si navíc výrazně připlatí i za nákup automobilů, takže jsme svědky výrazného zdražování osobní přepravy,“ upozorňuje hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.

Vysoké ceny trápí také milovníky neřestí. Hlouběji do kapsy musí sáhnout kuřáci, kterým podražily tabákové výrobky o 17,5 procenta. To je dáno hlavně růstem spotřebních daní. K výraznému zdražování o 9,3 procenta dochází u automobilů, ceny rostou také u finančních služeb, a to o 8,5 procenta.

Naopak ceny zeleniny meziročně klesly o 6,2 procenta. To je výrazně patrné u brambor, kde ceny spadly o 29,0 procenta. „Pokles má na svědomí poměrně příznivá loňská úroda, která následovala po letech naopak velmi slabé sklizně, jedné z nejhorších v dějinách Česka, za níž stálo nepříznivé počasí,“ vysvětluje Kovanda.

Některé druhy zeleniny jsou však enormně drahé, což je patrné například u paprik. Klesaly také ceny vepřového masa, a to o 11,3 procenta. „Vzhledem k vývoji cen na německém trhu s vepřovým masem lze však do budoucna očekávat zdražování,“ varuje ekonom Křeček. V důsledku pandemie letos v březnu klesaly také ceny zemního plynu i elektřiny.