Stavební spoření je stále velmi oblíbeným finančním produktem, i přes pandemii si Češi v loňském roce sjednali více než 519 tisíc nových smluv. Stavební spořitelny poskytly přes 55 tisíc úvěrů v celkové hodnotě 65,4 miliardy korun. Vyplývá to z ročenky Asociace českých stavebních spořitelen.

Průměrná výše nově poskytnutého úvěru ze stavebka loni dosáhla 1,2 milionu korun. Poprvé v historii stavebního spoření tak překonala milionovou hranici. „V srpnu roku 2020 navíc úvěrové financování prostřednictvím stavebních spořitelen pokořilo významnou historickou metu. Stavební spořitelny již totiž od začátku své činnosti poskytly úvěry v celkové sumě jednoho bilionu korun. To je, jako kdyby se realizovalo milion rekonstrukcí za milion korun,“ popsal tajemník Asociace českých stavebních spořitelen Jiří Šedivý.

Asociace českých stavebních spořitelen

Počet nově uzavřených smluv pak podle ročenky dosáhl v loňském roce 519 696, množství smluv ve fázi spoření meziročně stoupl o 16 tisíc. Celkem už si Češi zřídili 3 242 740 stavebních spoření. „Klientům loni stavební spořitelny spravovaly 362,7 miliardy korun, což je 13 % vkladů českých domácností v bankovním sektoru. Průměrná částka na smlouvu činila 112 tisíc korun,“ přiblížil tajemník.

Asociace českých stavebních spořitelen

Celkový podíl úvěrů na vkladech se meziročně zvýšil o více než tři procentní body na 80,9 % a dosáhl nejvyšší úrovně v historii stavebního spoření u nás. „Víc než čtyři pětiny depozit slouží k financování úvěrů, tedy lepšího bydlení, což ukazuje na smysluplnost a vysokou míru efektivity celého systému,“ vysvětlil Šedivý.Průměrný poskytnutý úvěr dosáhl částky téměř 1,2 milionu korun. To podle Šedivého mimo jiné znamená, že stavební spořitelny v dnešních podmínkách potřebují deset průměrných klientů, kteří spoří, aby mohly poskytnout jeden průměrný úvěr.

Nejčastěji si klienti půjčují na rekonstrukce a modernizace. V loňském roce tak učinili ve 35 procentech případů, druhá nejčastější kategorie zahrnuje například refinancování dříve poskytnutého úvěru na bydlení. Toho podle tajemníka asociace klienti využívají stále častěji, aby si vylepšili podmínky splácení.

Asociace českých stavebních spořitelen

„Nabídka stavebních spořitelen pokrývá prakticky všechno, co souvisí s lepším domovem. Půjčit si lze na nová okna, renovaci bytového jádra, stejně jako na pořízení domu za několik milionů korun,“ doplnil Šedivý.