Česká národní banka (ČNB) ve čtvrtek nečekaně zvýšila úrokovou sazbu o 1,25 procentního bodu na 2,75 %. Jde o nejvýraznější jednorázové navýšení od roku 1997. Na takový nárůst budou zřejmě muset reagovat banky, a to prudkým zdražením úvěrů nebo hypoték. V obchodech však podle ekonoma Štěpána Křečka snížení cen ani konec zdražování do konce roku očekávat nemůžeme.

„Česká národní banka šokuje Česko i svět,“ reagoval hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda na čtvrteční navýšení úrokových sazeb. „Centrální banka tedy velmi rozhodným způsobem sundává nohu z plynu a snaží se rychle vrátit měnovou politiku do normálního režimu,“ vysvětlil s tím, že čeští analytici čekali růst maximálně o 0,75 procentního bodu.

Podle Kovandy se bankéři snaží mírnit růst inflace. „Hrozí totiž, že se současný rychlý obecný růst cen skrze právě navýšená očekávání promítne do mzdových vyjednávání, takže by pak rapidní inflace definitivně ztratila svoji přechodnou povahu,“ upozornil ekonom.

Zdražování však krok centrální banky zřejmě nezastaví. „Ani astronomické zvyšování úrokových sazeb nedokáže odvrátit zdražování, které nás do konce letošního roku čeká. Dává nám však naději, že se růst cen zbrzdí v příštím roce,“ prozradil hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.

Základní sazba České národní banky bude nově nejvyšší od prosince roku 2008. Tehdy centrální banka snižovala základní sazbu v důsledku probíhající světové finanční krize.

„Na takový růst základní sazby budou muset reagovat také banky, a to třeba prudkým zdražením hypoték. Průměrná sazba hypoték v Česku tak poměrně rychle vzroste z nynějších zhruba 2,5 na více než čtyř procenta,“ předpovídá Kovanda.

Zvyšování základní úrokové sazby však zřejmě stále neskončilo. To prosincové by však podle ekonomů už mělo být výrazně slabší, na konci roku by sazba mohla být na úrovni rovných tří procent.