Česká televize chce usnadnit lidem prchajícím z Ukrajiny orientaci v nové zemi. Od soboty proto bude tlumočit hlavní zpravodajskou relaci Události do ukrajinštiny. Dostupné budou vždy od 19 hodin na webu iVysílání nebo v aplikaci HbbTV, na ovladači tak stačí pouze stisknout červené tlačítko.

„Česká televize vždy promptně reaguje na aktuální situaci ve společnosti a zpravodajství v ukrajinštině v tuto chvíli chápeme jako další součást veřejnoprávní služby,“ vysvětlil generální ředitel České televize Petr Dvořák.

„Naším cílem je zajistit příchozím Ukrajincům každodenní přístup k relevantním informacím nejen o válce na východě Evropy, ale také o aktuálním dění v České republice a ve světě. Každý den jim proto v živém překladu nabídneme Události, které představují dlouhodobě nejdůvěryhodnější hlavní zpravodajskou relaci na tuzemském televizním trhu,“ dodal šéf veřejnoprávní televize.

Živě překládané zpravodajství bude možné zhlédnout vždy od 19 hodin, a to pomocí funkce červeného tlačítka či na speciální stránce iVysílání pod záložkou Živé vysílání. Spolu s prvním uvedením spustí Česká televize také webovou adresu ceskatelevize.cz/ukrajinsky, na které postupně vznikne archiv odvysílaných dílů.

Zpravodajství ČT pro ukrajinské uprchlíky | VIDEO: Facebook / ČT

Zpravodajský a informační servis pro lidi přijíždějící z Ukrajiny do Česka nabízí již třetí týden také regionální studia České televize. Ve výrobě týdeníku, jenž shrnuje aktuální dění a informuje diváky o možnostech pomoci v regionech, se střídají brněnská a ostravská redakce zpravodajství.

Pořad v ukrajinském jazyce má premiéru každý pátek odpoledne a je dostupný na facebookových profilech Události Brno Události Ostrava. Relací vysílanou z moravské metropole provází Lucie Řehoříková, jež vedla pět let České centrum v Kyjevě, z Ostravy se divákům hlásí Yelizaveta Mys, klavíristka a studentka Ostravské univerzity.