Že není osud Ukrajiny světu lhostejný, se ukazuje čím dál častěji. Od chvíle, kdy ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj požádal cizince s bojovými zkušenostmi, aby se zapojili do bojů proti ruské armádě, míří do země množství lidí z celé planety. Jedním z nich je i bývalý sniper s přezdívkou Wali. Jde o kanadského odstřelovače z královského pluku 22e, který byl příslušníkem elitní jednotky JTF-2.

Zkušený sniper před lety odsloužil dva turnusy v Afghánistánu. „Chci jim pomoci. Takhle jednoduché to je,“ popsal pro kanadskou televizní stanici CBS News, která souhlasila s tím, že ho identifikuje pouze přezdívkou Wali, aby ochránila jeho rodinu.

„Musím pomoci, protože jsou to v podstatě lidé, které bombardují jen proto, že chtějí být Evropany a ne Rusy,“ vysvětlil Wali, který se v minulosti připojil i ke kurdským silám, které bojovaly s extrémisty takzvaného Islámského státu v severním Iráku.

Jednotka, ve které Wali působil, drží rekord zabití na nejdelší vzdálenost. Konkrétně na 3 540 metrů. Jak uvedl portál Marca, jde opravdu o výjimečného odstřelovače. Dobrý sniper podle webu dokáže za den zabít pět až šest protivníků, skvělý odstřelovač se pak dostane na číslo sedm až deset. Elitní střelci jako Wali ale mohou mít za jeden den mnohem více úspěšných zásahů.

Wali se proto objevil v množství televizních pořadů a zpravodajských relací. Svou tvář, na rozdíl od celého jména, neskrývá. Na Ukrajinu vyrazil na začátku měsíce, své působení nyní dokumentuje na Facebooku.

Ještě na polské straně ho prý zaskočila velikost uprchlické krize. Na Ukrajině se setkal s hrůzou války a zničenými městy. „Před týdnem jsme ještě programoval. Teď ve skladě chystám protitankové střely, abych zabíjel skutečné lidi. To je teď moje realita,“ popsal nedávno stanici odstřelovač, který musel doma nechat manželku a ročního syna.